Królowa Tamara


Tamara (królowa Gruzji) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Królowa Tamara) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tamar, Tamara I Wielka (gruz. თამარ) z rodu Bagratydów (11601213) – królowa Gruzji od 1184.

Życiorys | edytuj kod

Była najstarszą córką króla Jerzego III i Burudukan, córki króla AlaniiKuddana. W 1178 jej ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Kiedy umarł w 1184 Tamara została samodzielnym królem (Tamar Mepe).

Fresk z monastyru Wardzia, przedstawia Tamarę Portret królowej Tamary na banknocie 50 lari

W 1185 grupa gruzińskiej szlachty wybrała dla Tamary męża – księcia suzdalskiego Jurija Bogolubskiego (znanego w Gruzji jako Giorgi RusiJerzy Rusin). Tamara i Jerzy nie mieli potomstwa, a królowa szybko zniechęciła się do męża – prawdopodobnie z powodu jego zachowania[1]. Para rozwiodła się w 1187, a królowa sama wybrała dla siebie drugiego męża. Jej wybrankiem został książę Dawid Soslan z Osetii, potomek gruzińskiego rodu królewskiego Bagratydów. Ich ślub odbył się w 1188. Dawid Soslan nosił tytuł króla tylko nominalnie, Tamara nie dzieliła się z nim władzą (nazywano ją Królem królów i królową królowych).

Genealogia Dawida Soslana

Pierwszy mąż Tamary – Jerzy razem z potężną partią szlachty gruzińskiej w 1191 dwukrotnie próbował przejąć władzę i dwukrotnie został pokonany.

Okres jej panowania uznawany jest za "Złoty Wiek" Gruzji. Na dworze Tamary wychowywali się prawdopodobnie jej siostrzeńcy, wnuki cesarza Bizancjum Andronika I KomnenaAleksy i Dawid[2] . Tamara pomogła im w 1204 zająć Trapezunt i utworzyć na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego Cesarstwo Trapezuntu. Królowa zmarła w 1213 i według legend została pochowana w sekretnym miejscu w monastyrze Gelati, niedaleko Kutaisi, w zachodniej Gruzji. Historycy gruzińscy twierdzą, że pochowano ją w jednej w nisz klasztoru. Tamara jest świętą prawosławną i katolicką[potrzebny przypis].

Potomstwo | edytuj kod

Tamara miała kilkoro dzieci, ale tylko dwoje przeżyło dzieciństwo:

Przypisy | edytuj kod

  1. Niektóre źródła mówią o uprawianej przez niego sodomii, inne także o zoofilii i nekrofilii. Z osobą Jerzego związany jest skandal (sprawa pojawiła się na obradach parlamentu gruzińskiego) w związku z opowiadającym o nim opowiadaniu "Pierwyj Russkij" Łaszy Bugadzego.
  2. Za Georgiem Ostrogorskim, Dzieje Bizancjum, przekład pod red. Haliny Evert-Kappasowej PWN Warszawa 1968


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Królowa Tamara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy