Krótkostopka sosnowa


Krótkostopka sosnowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krótkostopka sosnowa (Brachonyx pineti) – gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae).

Rójka

Chrząszcze po przezimowaniu pojawiają się na wiosnę.

Wygląd

Chrząszcz bardzo mały do 2,1–2,8 mm. Ciało wydłużone, cylindryczne, rdzawobrunatne, pokryte jasnymi włoskami. Larwa koloru cytrynowożółtego, o czarnej głowie, beznoga.

Występowanie

Gatunek eurazjatycki, rozsiedlony od południa Francji i północy Włoch po Wielką Brytanię, północ Skandynawii i zachodnią Syberię. W Polsce pospolity[1].

Ślady żerowania chrząszczy
Pokarm

Chrząszcze odżywiają się miękiszem igieł. W miejscu żerowania pozostają ciemne plamki otoczone rdzawą obwódką. Larwa minuje igłę kierując się ku jej nasadzie. Jajo ułożone w małym otworku igły, białawe, prawie przezroczyste.

Rozród

Samica składa kilkadziesiąt jaj, pojedynczo w nacięciach (otworkach) nasadowych części igieł. W lipcu przy samej pochewce igły – u jej nasady larwa się przepoczwarza. Młode chrząszcze pojawiają się w sierpniu i prowadzą żer uzupełniający na igłach. Zimują w ściółce.

Znaczenie

Imago nie mają większego znaczenia. Żer larw powoduje czerwienienie igieł i ich przedwczesne opadanie. W leśnictwie szkodnik o niewielkim znaczeniu. W przypadku gradacji może spowodować znaczne szkody w uprawach leśnych.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Brachonyx pineti. W: Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2014-11-03].
Na podstawie artykułu: "Krótkostopka sosnowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy