Krępsko (województwo zachodniopomorskie)


Na mapach: 53°35′50″N 14°44′27″E/53,597222 14,740833

Krępsko (województwo zachodniopomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krępsko (do 1945 Hackenwalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów,[1][2]

Położona na skraju Puszczy Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry (łąki), przy drodze wojewódzkiej nr 112 (GoleniówStepnica), nad rzeką Krępą.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Najstarsze ślady pobytu na terenach dzisiejszego Krępska pochodzą podobnie jak w Żdżarach czy Łaniewie z epoki mezolitu. Pojedyncze znaleziska ułamków ceramiki, fragmentów narzędzi używanych przez ludność kultury ceramiki sznurowej oraz zlokalizowana osada z wczesnej fazy jej występowania na tych terenach pozwala na określenie wczesnego osadnictwa już na ok. 8000 lat przed Chrystusem. Jednak brak badań nie pozwala na potwierdzenie ciągłości osadnictwa. W roku 1268 przywilej lokacyjny nadawał Goleniowowi 120 łanów gruntów uprawnych (ok. 1800 ha) od ujścia Iny na północ aż do rzeki Krępy i dalej na wschód do Miękowa. Z tego zapisu wynika, że obszar dzisiejszej wsi stał się własnością Goleniowa i był pod jego zarządem do połowy XVIII wieku. Krępsko zostało założone jako wielodrożnica i w takim stanie dotrwało do dzisiaj. Kolonia Hackenwalde (Krępsko) powstała w roku 1748 założona przez von Hacka, nadwornego architekta Fryderyka II. W 1776 roku osadzono tutaj 20 rodzin osadniczych z Holandii. W połowie XIX wieku wieś liczyła sobie ponad 600 mieszkańców. Krępsko rozwijało się w szybkim tempie. Powstawały tutaj warsztaty rzemieślnicze, gorzelnia, wiatrak, szkoła. Pierwszy kościół wybudowano także w XIX wieku. Przed wojną wieś zamieszkiwało ok. 900 osób. Po wojnie wieś przekształciła się w miejscowość typowo rolniczą, a wiele starych domów i budynków gospodarczych została zniszczona. Obecnie jest to typowo rolnicza wieś.

Stary dom ceglany w Krępsku

We wsi znajdują się | edytuj kod

  • kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski z roku 1932 bezstylowy, murowany z czerwonej cegły, nietynkowany, z wieżą dzwonnicą przykrytą wysokim dachem czterospadowym łamanym zwieńczonym. Na wieży umieszczono trzy dzwony odlane w 1932 roku. Jeden został w czasie wojny przestrzelony i jest nieczynny. Pozostałe dwa czynne na jednym napis informujący, że dzwon ten ufundowała Ewangelicko-Luterańska Gmina Hackenwalde a wykonany został we Wrocławiu w roku 1932.
  • XIX i XX-wieczne domy murowane i ryglowe.
  • szkoła podstawowa im. Jana Pawła II,
  • remiza OSP,
  • leśniczówka.

Okoliczne wsie | edytuj kod

Łaniewo, Bolesławice, Kąty, ŻdżaryPrzypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. GUS. Rejestr TERYT
Na podstawie artykułu: "Krępsko (województwo zachodniopomorskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy