Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury


Na mapach: 50°03′52″N 19°57′41″E/50,064444 19,961389

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) – szkoła utworzona na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2009 roku o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2019 r. poz. 1042) jako osoba prawna pozostająca pod nadzorem Ministra Sprawiedliwości. Rozpoczęła działalność w dniu 4 marca 2009 r. Jest to jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury w Pol­sce.

Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 2009 roku (Dz.U. z 2009 r. nr 65, poz. 550) Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nadany został pierwotny statut regulujący m.in. ustrój i organizację wewnętrzną szkoły, sposób i tryb prowadzenia działalności szkoleniowej.

Od 2012 r. Przewodniczącym Rady Programowej Szkoły jest prof. dr hab. Janina Błachut[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Krajowa Szkoła jest następcą prawnym Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Siedziba | edytuj kod

Od 30 września 2009 roku siedziba szkoły znajduje się w Krakowie, gdzie mieszczą się Biuro Dyrektora, Biuro Administracyjne, Ośrodek Aplikacji Sędziowskiej oraz Ośrodek Aplikacji Prokuratorskiej. Wcześniej siedziba przejściowo mieściła się w Warszawie. W Lublinie mieści się Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej[2].

Nabór | edytuj kod

W lipcu i sierpniu 2009 r. przeprowadzony został pierwszy nabór aplikantów. Egzamin konkursowy składa się z dwóch części: testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa oraz pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni, kwalifikowania stanów faktycznych. W 2016 r. odbył się ostatni nabór na aplikację ogólną. Od 2017 r. nabory przeprowadzone są bezpośrednio na aplikację sędziowską oraz aplikację prokuratorską.

Zadania | edytuj kod

Do zadań Krajowej Szkoły należy:

  • prowadzenie aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, których celem jest uzyskanie przez aplikantów niezbędnej wiedzy i praktycznego przygotowania do zajmowania stanowisk sędziego i asesora sądowego, prokuratora i asesora prokuratury;
  • szkolenie i doskonalenie zawodowe sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury w celu uzupełnienia ich specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych;
  • szkolenie i doskonalenie zawodowe referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, kuratorów zawodowych oraz urzędników sądów i prokuratury w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych;
  • prowadzenie analiz i badań służących ustaleniu kompetencji i kwalifikacji wymaganych na stanowiskach pracy w sądach i prokuraturze w celu ich wykorzystania w działalności szkoleniowej;
  • prowadzenie analiz i badań służących ustaleniu potrzeb szkoleniowych sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, kuratorów zawodowych oraz urzędników sądów i prokuratury.

Krajowa Szkoła prowadzi także działalność wydawniczą, m.in. w postaci Kwartalnika Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Kwartalnik jest dystrybuowany bezpłatnie do sądów apelacyjnych i prokuratur apelacyjnych na terenie całego kraju oraz do Sądu Najwyższego, Prokuratury Generalnej, Naczelnego Sądu Administracyjnego, uczelni wyższych, które kształcą na kierunku prawo, i innych instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości i prokuraturą. W zakresie szkolenia ustawicznego Krajowa Szkoła prowadzi serię wydawniczą pt. „Metodyki”, natomiast w zakresie szkolenia wstępnego od 2012 r. – serię pt. „Biblioteka Aplikanta”.

W ramach realizacji swoich zadań Krajowa Szkoła prowadzi współpracę międzynarodową oraz współdziała z podstawowymi jednostkami organizacyjnymi szkół wyższych, prowadzącymi kształcenie na kierunku prawo, jednostkami badawczo-rozwojowymi oraz placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk.

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład Rady Programowej. kssip.gov.pl. [dostęp 2019-03-24].
  2. Kontakt. kssip.gov.pl. [dostęp 2019-03-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy