Kras Słowacki


Kras Słowacki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kras Słowacki na mapie Słowacji Wylot Doliny Zádielskiej

Kras Słowacki (słow. Slovenský kras) – obszar w południowo-wschodniej Słowacji, przy granicy z Węgrami, stanowiący zespół równin i płaskowyżów krasowych. Jest północną (słowacką) częścią jednostki geomorfologicznej, zwanej Krasem Słowacko-Węgierskim.

Kras Słowacki zbudowany jest w większości z osadowych skał pochodzenia triasowego, głównie z ławic wapieni. Występują tu bardzo liczne i rozwinięte elementy rzeźby krasowej takie jak jaskinie, uwały (zapadliska krasowe), polja, ponory, wywierzyska, ślepe doliny i in.

Góry nie przekraczają wysokości 600–800 m n.p.m. Umiarkowany płaskowyż rozdzielony jest rzekami i potokami: Štítnik, Slana, Blatný potok, Hájsky potok, Turňa. Powstały w ten sposób oddzielne płaskowyże, zwane tu płaninami (słow. planina): Koniarska, Plešivská, Silická, Horný vrch i Dolný vrch, Zádielska i Jasovská – rozdzielone głębokimi kanionami i wąwozami, zwanymi tu „cieśniawami” (słow. tiesňavy), z których najbardziej znana jest Dolina Zádielska.

Większość ludności wielu wsi położonych na terenie i obrzeżach Krasu Słowackiego stanowią Węgrzy. Liczni są również Cyganie.

Kras Słowacki jest rezerwatem biosfery UNESCO.

Większą część Krasu Słowackiego obejmuje utworzony w 2002 r. Park Narodowy Kras Słowacki.

Spis treści

Jaskinie Krasu Słowackiego | edytuj kod

Jaskinia Domica Ochtińska Jaskinia Aragonitowa

W 1995 r. jaskinie Krasu Słowackiego i węgierskiego Krasu Aggtelek zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO (wpis został rozszerzony w 2000 r. o Dobszyńską Jaskinię Lodową w Słowackim Raju).

Jaskinie Krasu Słowackiego zapisane na liście dziedzictwa UNESCO | edytuj kod

Dostępne do zwiedzania | edytuj kod

Nieudostępnione do zwiedzania | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO na Słowacji

  1. Wspólnie ze Węgrami
  2. Wspólnie z Ukrainą i Niemcami
Kontrola autorytatywna (łańcuch górski):
Na podstawie artykułu: "Kras Słowacki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy