Kraszewice (województwo wielkopolskie)


Na mapach: 51°31′02″N 18°13′24″E/51,517222 18,223333

Kraszewice (województwo wielkopolskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 gru 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kraszewice (niem. Kraszewice, 1943–45 Schöngrunden[2]) – wieś w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kraszewice.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Miejscowość położona w Kotlinie Grabowskiej, nad Łużycą, prawym dopływem Prosny, w odległości 7 kilometrów od Grabowa nad Prosną. Historycznie wieś znajduje się na ziemi wieluńskiej.

Części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Kraszewice, wzmiankowane od XIII wieku, były wsią królewską wchodzącą w skład starostwa grabowskiego. W czasach nowożytnych w miejscowości rozwijało się bartnictwo, wyrób piwa i spirytusu. Do początku XIX wieku we wsi istniała huta żelaza wytapianego z rudy darniowej. Od 1754 roku, na mocy przywileju króla Augusta III, Kraszewice stały się samodzielnym wójtostwem z własnym folwarkiem, a także browarem, młynem i karczmą. W XVIII wieku dwukrotnie dochodziło do wybuchu buntów chłopów[5].

W wyniku ustaleń kongresu wiedeńskiego wieś znalazła się w Królestwie Kongresowym, stając się miejscowością nadgraniczną. W 1918 roku weszła w skład odrodzonej II Rzeczypospolitej. Z tej okazji w 1920 roku mieszkańcy posadzili na placu przed kościołem Dąb Wolności, rosnący tam po dzień dzisiejszy[6]. W okresie międzywojennym wieś znacznie się rozwinęła (wybudowano nowy budynek szkoły), a podczas II wojny światowej wchodziła w skład Kraju Warty. W trakcie wojny miejscowa ludność była wysiedlana i wywożona do Niemiec, a działalność szkoły została zawieszona.

Do 1953 roku miejscowość była siedzibą gminy Skrzynki, w województwie łódzkim. W 1954 powróciła w skład reaktywowanego powiatu ostrzeszowskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Zabytki | edytuj kod

Pierwszy kościół katolicki w Kraszewicach ufundowany został w 1641 roku. Obecnie istniejący neogotycki kościół parafialny pw. św. apostołów Piotra i Pawła wybudowany został w latach 1882–1888. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z poprzedniej świątyni z 1787. Na placu przed kościołem znajduje się zasadzony w 1920 roku Dąb Wolności oraz pomnik upamiętniający Józefa Piłsudskiego. We wsi znajduje się też ponad tysiącletni cis, będący pomnikiem przyrody. Na cmentarzu istnieje nagrobek uczestnika powstania styczniowego.

Oświata | edytuj kod

W Kraszewicach funkcjonują trzy typu szkół: Gminne Przedszkole Publiczne, Szkoła Podstawowa im. Mariana Falskiego oraz Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków[7]. Od 1949 roku we wsi istnieje Gminna Biblioteka Publiczna.

Ludzie związani z Kraszewicami | edytuj kod

W Kraszewicach urodził się historyk i onomasta prof. Jerzy Nalepa, który jest autorem projektu herbu Kraszewic przyjętego uchwałą władz gminy 29 kwietnia 1994[8].

Z miejscowością związany jest też Sługa Boży ks. kpt. rez. Franciszek Strugała, proboszcz parafii w Kraszewicach w latach 1938–1942, zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau[9].

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie o zmianie nazw miejscowości w Kraju Warty nr 62 z dnia 18 maja 1943.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. Historia – strona internetowa Urzędu Gminy w Kraszewicach.
  6. Gmina Kraszewice – www.powiatostrzeszowski.pl.
  7. Strona internetowa Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Kraszewicach.
  8. Opis projektu herbu Kraszewic z uzasadnieniem przyjętej symboliki.
  9. Biogram ks. Franciszka Strugały – Ordynariat Polowy WP.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kraszewice (województwo wielkopolskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy