Kremnický potok


Kremnický potok w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kremnický potok (też: Rudnica) – potok w Górach Kremnickich, na Słowacji, prawobrzeżny dopływ Hronu. Długość 21 km. Cały tok na terenie powiatu Żar nad Hronem.

Źródła na wysokości ok. 780 m n.p.m., na terenie wsi Kremnické Bane, na południowym skłonie szerokiej przełęczy, w której tzw. Kunešovská hornatina łączy się z grzbietem Flochovej. Spływa generalnie w kierunku południowym, przyjmując z obu stron szereg drobnych dopływów. Największym jest lewobrzeżny dopływ Bystrica spod Skałki i Przełęczy Bystrzyckiej, uchodzący do Kremnickiego Potoku w Kremnicy. Płynie m.in. przez miasto Kremnicę (gdzie zasila niewielki zbiornik zaporowy), a następnie przez wsie Horná Ves, Dolná Ves, Bartošova Lehôtka i Stará Kremnička. Uchodzi do Hronu na wysokości 255 m n.p.m. przy osadzie Píla, na terenie miasta Żar nad Hronem.

W przeszłości wody Kremnickiego Potoku obracały liczne koła młyńskie, napędzające stępy do kruszenia rudy oraz zasilały płuczki do jej przepłukiwania w poszukiwaniu złota.

Doliną Kremnickiego Potoku biegnie droga krajowa nr 65 z Turczańskich Cieplic przez Kremnicę do Żaru nad Hronem oraz linia kolejowa z węzła Horná Štubňa do Zwolenia (fragment tzw. Kolei Zwoleńskiej).

Bibliografia | edytuj kod

  • Kremnické vrchy, turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ a.s., Harmanec 2006, ISBN 80-8042-440-3.
Na podstawie artykułu: "Kremnický potok" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy