Kristen Stewart


Kristen Stewart w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kristen Jaymes Stewart (ur. 9 kwietnia 1990 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, która zyskała światową rozpoznawalność m.in. dzięki roli Belli Swan w serii Zmierzch.

Stewart wystąpiła ponadto w takich produkcjach, jak m.in.: Azyl (2002), Ucieczka w milczenie (2004), Zathura (2005), W świecie kobiet (2007), The Runaways (2010) oraz Królewna Śnieżka i Łowca (2012). W 2010 została nagrodzona statuetką Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) dla wschodzącej gwiazdy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Urodzona w Los Angeles, spędziła część dzieciństwa w Kolorado. Jej ojciec, John Stewart, jest producentem telewizyjnym, który pracuje dla telewizji Fox, a jej matką jest Jules Mann Stewart, która pracuje jako scenarzystka. Kristen ma trzech braci: rodzonego imieniem Cameron, oraz dwóch adoptowanych, których imiona brzmią Dana i Taylor. Jest surferką i żyje z rodziną w Los Angeles.

Kariera | edytuj kod

Stewart zagrała pierwszą mniejszą rolę w filmie Metamorfoza. Później ukazana w niezależnym filmie, Witamy w naszej dzielnicy, gdzie zagrała z Patricią Clarkson. W thrillerze Azyl zagrała ponurą diabetyczkę Sarah, córkę Meg. Stewart zebrała pozytywne oceny za tę rolę i za podobieństwo do Jodie Foster, grającej Meg (w którą pierwotnie miała się wcielić Nicole Kidman). Po sukcesie Azylu, Stewart w thrillerze Cold Creek Manor zagrała córkę Leah Tilson (Sharon Stone). Film okazał się porażką finansową.

Pierwszą główną rolę Kristen zagrała w komedii dla dzieci Łapcie tę dziewczynę. Najlepiej przyjętą rolą Kristen był udział w filmie Speak z 2004. Stewart, kiedy grała zgwałconą uczennicę pierwszej klasy szkoły średniej, miała tylko 13 lat. Rola była szczególnie trudna, ponieważ główna bohaterka ma bardzo mało kwestii mówionych. Stewart bardzo chwalono za świetne przedstawienie emocji nastolatki.

W 2008 zagrała główną bohaterkę w filmie Zmierzch, na podstawie powieści Stephenie Meyer o tym samym tytule. Zagrała tam u boku Roberta Pattinsona, znanego wcześniej głównie z roli Cedrica Diggory’ego w filmie Harry Potter i Czara Ognia.

Od 2016 jest twarzą Chanel, występuje w kampaniach reklamujących kosmetyki[1] oraz perfumy[2] tej firmy.

Życie prywatne | edytuj kod

Jest osobą biseksualną. Od 2009 do 2013 spotykała się z Robertem Pattinsonem, z którym poznała się na planie Zmierzchu. W 2012 zdradziła go z Rupertem Sandersem. Później umawiała się z piosenkarką SoKo i przez dłuższy czas z Alicią Cargile. Od końca 2016 spotyka się z aniołkiem Victoria Secret, Stellą Maxwell. Od 31 stycznia 2019 aktorkę można widywać ze stylistką, Sarą Dinkin.

Filmografia | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kristen Stewart w kampanii kosmetyków Chanel, „HarpersBazaar.pl” [dostęp 2017-07-19]  (pol.).
  2. Kristen Stewart twarzą nowego zapachu Chanel [dostęp 2017-07-19]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kristen Stewart" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy