Kristo Dako


Kristo Dako w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kristo Anastas Dako (ur. 1876 w Korczy, zm. 1941 tamże) – albański pedagog, działacz niepodległościowy i dziennikarz.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z rodziny kupieckiej, wyznania prawosławnego. W dzieciństwie wyemigrował wraz z rodzicami do Bukaresztu. Tam też ukończył szkołę średnią i studia matematyczne na uniwersytecie bukareszteńskim. Po studiach wyjechał do USA, gdzie studiował filozofię.

W 1910 został dyrektorem Szkoły Pedagogicznej w Elbasanie (Shkolla Normale), pierwszej szkoły kształcącej albańskich nauczycieli. W czasie I wojny światowej przebywał w USA, gdzie wydawał pismo Dielli (Słońce), związane z Panalbańską Federacją Vatra. Uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu, jako przedstawiciel albańskiej diaspory. W 1919 dwukrotnie spotkał się z prezydentem USA, Woodrowem Wilsonem, prezentując mu stanowisko diaspory albańskiej dot. państwa albańskiego.

W grudniu 1921 pełnił funkcję ministra edukacji, w rządzie Hasana Prishtiny. Wspólnie z żoną Sevasti i jej siostrą Parashqevi był twórcą Instytutu dla Dziewcząt Qiriazi (Instituti Femëror të Vajzave “Kirias”) i autorem oficjalnej biografii króla Zoga I.

Z małżeństwa z Sevasti Qiriazi Dako miał dwóch synów (Skender i Gjergji). Obaj byli prześladowani w czasach komunistycznych. W tym czasie grób Kristo Dako w Korczy został zniszczony[1].

Twórczość | edytuj kod

  • 1919: Albania: The Master Key to the Near East, wyd. Boston
  • 1937: Zogu the First, King of the Albanians. A Sketch of His Life and Times, wyd. Tirana.

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia tronditëse e dhunës komuniste ndaj Sevasti Qiriazit = 2018-11-08, 27.al  (alb.).

Bibliografia | edytuj kod

Ministrowie edukacji Albanii

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kristo Dako" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy