Krokodyl Dundee


Krokodyl Dundee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krokodyl Dundee (ang. Crocodile Dundee) – australijski film fabularny z 1986 roku w reżyserii Petera Faimana, ze współscenarzystą i aktorem Paulem Hoganem w roli głównej.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Komedia o konfrontacji przedstawicieli dwóch światów – trapera wychowanego w australijskim buszu i pięknej nowojorskiej dziennikarki. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz, Paul Hogan otrzymał nagrodę Złotego Globu za najlepszą rolę męską, zaś Linda Kozlowski i sam film były nominowane do tej nagrody.

Po sukcesie Krokodyla Dundee, nakręcono dwa sequele: Krokodyl Dundee II w 1988 roku i Krokodyl Dundee w Los Angeles w 2001.

Obsada | edytuj kod

Krytyka | edytuj kod

Krytyk Nigel Floyd stwierdził, że główny bohater, pochodzący z buszu australijski prostaczek za granicą, uwypukla absurdalność Manhattanu z jego narkomanią, pretensjonalnością i materializmem. Według niego w pomyśle tym nie ma nic szczególnie oryginalnego, zaś cel satyry łatwy jest do przewidzenia, ale rozbrajająca naiwność Dundee'go staje się w paru przypadkach źródłem wybornych sytuacji komediowych, a w paru innych - wzruszenia. Postać Dundee'go nie wykracza w obrazie poza poziom prostego symbolu. Do wielkomiejskiego życia dostosowuje się zbyt łatwo, co sprawia, że jego komentarze tracą na ostrości. Humor działa wywodzi się z programu "The Paul Hogan Show" (serii skeczów telewizyjnych z gwiazdorską obsadą). Każdy z epizodów sprawia wrażenie zrobionego pod finałową puentę[1].

Krytyk Iannis Katsahnias wskazał, że film zachwala te same wartości, co kino amerykańskie ery niewinności, z mniejszym talentem może, ale z większą naiwnością, być może udawaną lecz dobrze ukrytą. Mamy tu do czynienia z odwróceniem pewnych konwencji: kowboj nowego typu eksploruje nie dzikie prerie, ale cywilizowane terytorium amerykańskie. Film odkrywa więc ducha pionierów w centrum wielkiej metropolii[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Nigel Floyd, "Krokodyl" Dundee, w: Film na Świecie, nr 347-348/1987, s. 100-101, przedruk z: Monthly Film Bulletin, 11/1985
  2. Iannis Katsahnias, "Krokodyl" Dundee, w: Film na Świecie, nr 347-348/1987, s. 102, przedruk z: Cahiers du Cinéma, 2/1987

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krokodyl Dundee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy