Kronika opętania


Kronika opętania w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kronika opętania (ang. The Possession) – amerykański horror z 2012 roku w reżyserii Ole Bornedala. Wyprodukowany przez Lionsgate.

Światowa premiera filmu miała miejsce 31 sierpnia 2012 roku, natomiast w Polsce odbyła się 5 października 2012 roku.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Stephanie i Clyde, którzy niedawno wzięli rozwód, dzielą się opieką nad dziećmi. Pewnego dnia ojciec zabiera je na wyprzedaż garażową. Tam najmłodsza córka, Em, znajduje niewielką drewnianą skrzynkę z tajemniczymi napisami, którą zabiera do domu. I wkrótce staje się bardzo nieprzyjemna, a nawet agresywna. Rodzice przypuszczają, że dziwne zachowanie dziecka wiąże się z ich rozwodem. Tymczasem dziewczynka ma coraz większą obsesję na punkcie skrzynki. Nie rozstaje się z nią ani na chwilę. W końcu matka dochodzi do wniosku, że dziecko cierpi na chorobę psychiczną. Jednak prawda okazuje się całkiem inna. Em, otwierając skrzynkę, uwolniła dybuka, czyli demona z żydowskiej tradycji, który w nią wstąpił... Rodzice dziewczyny jednoczą siły aby przerwać klątwę która opętała ich córkę...

Dybuk mówi w języku polskim, jako że skrzynka pochodzi z międzywojennej Polski. W pierwszej scenie filmu można usłyszeć słowa „Zjem Twoje serce”. Z Em dybuk także komunikuje się w języku polskim.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 'Possession': What Is A Dibbuk Box? Bloody Disgusting
  2. 'The Possession' will scare off competition over slow Labor Day

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Kronika opętania" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy