Kruk (film 1994)


Kruk (film 1994) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kruk (ang. The Crow) – amerykański film fabularny z 1994 w reżyserii Alexa Proyasa, z Brandonem Lee w roli głównej. Film jest adaptacją komiksu Jamesa O’Barra o tym samym tytule.

Brandon Lee został postrzelony przez aktora Michaela Massee podczas kręcenia jednej ze scen, w wyniku czego zmarł. Kilka scen z jego udziałem zostało zagranych przez dublera Chada Stahelskiego na którego twarz „wstawiono” komputerowo twarz Brandona Lee[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Eric Draven (Brandon Lee) to brutalnie zamordowana gwiazda rocka. Zginął 30 października, razem ze swoją narzeczoną Shelly Webster (Sofia Shinas). Po roku Eric powraca do życia, by prowadzony przez kruka[a] – władcę zmarłych ludzi, dokonać zemsty na swych prześladowcach. Obdarzony jest umiejętnościami paranormalnymi, nadludzką siłą, mocą czytania w myślach i niezwykłą zwinnością i nic nie jest w stanie go zabić. Kolejno likwiduje członków gangu, tworząc później znak kruka na ścianie lub ciele ofiary. Kiedy wszyscy przestępcy winni jego śmierci nie żyją, Eric jest przekonany, że jego zadanie jest zakończone, ale okazuje się coś zupełnie innego. Szef gangu:Top Dollar poznaje już tajemnicę Erica i z pomocą przyrodniej siostry Myki i ochroniarza Grange'a obmyśla plan zwabienia Erica w pułapkę. Ci jedyni pozostali przy życiu członkowie gangu porywają Sarę, wiedząc iż Eric szybko pośpieszy jej z pomocą. Nie mylą się. Gdy do kościoła, gdzie się ukryli przychodzi Eric, Grange strzela do kruka. Ptak jednak przeżywa, ale ten atak ma swoje konsekwencje. Eric traci niezniszczalność, co udowadnia chwilę później Top Dollar kiedy strzela do Erica, a rana nie znika tak jak to było dotychczas. Nim przestępcy rozprawiają się z Erikiem, na miejscu pojawia się niespodziewanie sierżant Albrecht i wywołuje strzelaninę z Grange'em i Top Dollarem. W jej trakcie Albrecht zabija Grange'a i chwilę później na moment następuje cisza. Potem Albrecht wdaje się w strzelaninę z Mycą, ale kobieta jest w lepszej pozycji i niemal natychmiast pokonuje Albrechta kilkakrotnie go raniąc. Na spotkanie z nią idzie Eric. Myca jest w posiadaniu kruka i chce strzelić do Erica, ale kruk odzyskuje pełnię sił i rzuca się Myce do oczu. Po kilku sekundach oślepiona Myca spada z dużej wysokości i ginie, natomiast Eric idzie naprzeciw Top Dollarowi. Między mężczyznami dochodzi do pojedynku. W pewnym momencie Top Dollar wykorzystuje nieuwagę Erica i przeszywa go kataną. Chwilę później boss przyznaje się, że to on stoi za atakiem na Erica i jego narzeczoną przed rokiem. Eric by raz na zawsze rozprawić się z bossem, wszczepia mu wspomnienie Albrechta przedstawiające 30-godzinną agonię Shelly, następnie zrzuca bossa z dachu. Top Dollar lecąc w dół nadziewa się na kamiennego gargulca i ginie. Dopiero teraz zadanie Erica zostało wykonane.

Obsada | edytuj kod

Lista jest niepełna.

Wykonanie muzyki (formacje) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kruk (ścieżka dźwiękowa).

Lista jest niepełna.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. W oryginalnej wersji językowej filmu występujący ptak to w rzeczywistości wrona amerykańska, jako że crow w języku angielskim oznacza wronę. Zaś angielska nazwa kruka to raven.

Przypisy | edytuj kod

  1. Aktorstwo zza grobu: Brandon Lee

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kruk (film 1994)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy