Krwawa niedziela (film)


Krwawa niedziela (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krwawa niedziela – dramat historyczny z 2002, w reżyserii Paula Greengrassa. Film oparto na faktach.

Krwawa niedziela została nakręcona w reporterskim, paradokumentalnym stylu. Jest fabularyzowaną rekonstrukcją wydarzeń mających miejsce 30 stycznia 1972 roku w Londonderry w Irlandii Północnej. Tego dnia żołnierze brytyjscy z 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 13 uczestników marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm. Centralną postacią obrazu jest protestant Ivan Cooper (Nesbitt), lokalny polityk i organizator marszu. Jego pokojowa inicjatywa zamienia się w tragedię, określoną później mianem krwawej niedzieli.

Film nakręcono w jednej z dzielnic Dublina, Ballymun. Krwawa niedziela jest produkcją telewizyjną, jednak w niektórych krajach obraz był wyświetlany w kinach.

Nagrody | edytuj kod

Film obsypano nagrodami, zdobył m.in. nagrodę BAFTA w kategorii najlepsze zdjęcia, nagrody British Independent Film Awards (dla Greengrassa za reżyserię oraz dla Jamesa Nesbitta za główną rolę męską), cztery nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, nagrody Fantasporto oraz IFTA Awards. Prócz tego film zdobył nagrodę aktorską na festiwalu w Sztokholmie, wyróżniony został również podczas festiwalu filmowego w Sundance. Na Festiwalu w Berlinie Krwawa niedziela nagrodzona została Złotym Niedźwiedziem (wspólnie z japońską animacją Spirited Away: W krainie bogów), dodatkowo otrzymała nagrodę jury ekumenicznego.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krwawa niedziela (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy