Krypno Kościelne


Na mapach: 53°16′52″N 22°52′25″E/53,281111 22,873611

Krypno Kościelne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krypno Kościelne (Krypno) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Krypno[1].

Wieś duchowna, własność probostwa knyszyńskiego, położona była w 1575 roku w powiecie tykocińskim w ziemi bielskiej województwa podlaskiego[2]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Krypno.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Założone w początkach XVI wieku Krypno od wielu wieków stanowi ośrodek pobożności maryjnej. Wieś o typowym charakterze rolniczym położona na Wysoczyźnie Białostockiej.

Historia | edytuj kod

Ołtarz w kolegiacie.

Miejscowość Krypno powstała w XVI wieku. W tym samym wieku wybudowano tu pierwsza świątynię. Obecnie w kolegiacie pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z II połowy XIX wieku znajduje się słynący łaskami namalowany na lipowej desce wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia, którego kult religijny sięga XVI wieku. Jest to jedna z najwcześniejszych kopii obrazu Matki Bożej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, sprowadzona prawdopodobnie przez hetmana Jana Zamoyskiego do swojej kaplicy w pobliskim Knyszynie. W roku 1985 odbyła się uroczysta koronacja obrazu diademami papieskimi, co przyczyniło się do dalszej popularyzacji sanktuarium, będącego tradycyjnym miejscem pielgrzymek mężczyzn, rodzin i młodzieży z terenu całej archidiecezji białostockiej.

Kolegiata

Drogi, szlaki turystyczne | edytuj kod

Wieś Krypno jest położona przy drodze wojewódzkiej nr 671 SokolanyKorycinKnyszyn – Krypno – Jeżewo StareSokoły

Szlaki turystyczne piesze:

Zabytki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Aleksander Jabłonowski, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 6. cz. 2, Warszawa 1909, s. 124.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krypno Kościelne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy