Kryptowaluta


Kryptowaluta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kryptowaluta, rzadziej waluta kryptograficzna, bądź wirtualna monetarozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki[1]. Kryptowaluta jest szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej.

Kryptowaluta nie jest przez większość państw uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny, dzięki czemu tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu (tzw. wydobywanie lub wykopywanie) jest legalne[2]. Zwykle z tych samych powodów nie korzysta z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą, jednak w Unii Europejskiej, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty są uznawane za prawny środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT i tym samym z VAT zwolnione[3].

Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, jednak istnieje kilka tysięcy innych kryptowalut, które określa się mianem „altcoiny” (alternatywne coiny, w tym uznawana za „młodszego brata bitcoina” waluta ethereum[4]). Utworzenie niektórych z nich miało przy okazji zrealizować inne cele, na przykład namecoin tworzy zdecentralizowany system DNS[5], a peercoin stara się bardziej równomiernie rozłożyć dochody z wydobywania swych jednostek[6]. Istnieją też plany zbudowania na planie kryptowaluty rynku prognostycznego[7].

Obecnie notowanych jest ponad 4000 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach)[8]. Większość (nie wszystkie) bazują na różnych odmianach technologii łańcucha bloków, blockchain.

Przykładowe kryptowaluty | edytuj kod

Cały czas powstają nowe kryptowaluty. Kod źródłowy jest zwykle oparty o wolne oprogramowanie, które każdy może pobrać i utworzyć własną monetę. Od strony finansowej powstanie kryptowaluty może być związane z procedurą ICO (Initial Coin Offering), czyli pierwszej oferty monet[9][10], mającej na celu zgromadzenie początkowego kapitału niezbędnego dla dalszego rozwoju systemu. Kolejnym celem tworzenia kryptowalut i tokenów jest marketing tokenowy polegający na ich wykorzystaniu w działaniach promocyjnych oraz motywacyjnych np. nagrody w konkursach, programy lojalnościowe, systemy partnerskie i motywacyjne[11]. Tokenizacja głównie przeprowadzana jest w środowisku Ethereum.

Wiele kryptowalut działa na bazie tych samych kodów źródłowych, w których autorzy dokonali jedynie kilku drobnych zmian, np. niektórych parametrów (dystrybucja czasowa bloków, ilość monet itp.), zdarzają się jednak projekty całkowicie unikalne.

Tabela przedstawia listę wybranych kryptowalut wraz z ich cechami[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

 1. Satoshi Nakamoto: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.
 2. Pismo Ministerstwa Finansów do marszałka Senatu.
 3. Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: transakcje wymiany BTC zwolnione z VAT.
 4. Ethereum – nowy bitcoin?, xBinOp.com/pl/, [dostęp 2018-08-05].
 5. Namecoin, namecoin.info [dostęp 2017-11-18] .
 6. Peercoin – Secure & Sustainable Cryptocoin, peercoin.net [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 7. This Princeton professor is building a Bitcoin-inspired prediction market – The Verge, www.theverge.com [dostęp 2017-11-18] .
 8. Full crypto coins list, coinlib.io [dostęp 2018-06-06]  (ang.).
 9. ICO – Pierwsze oferty monet, xBinOp.com/pl/, [dostęp 2018-05-18].
 10. Kalendarz ICO i lista sprzedaży tokenów – Investing.com, Investing.com Polska [dostęp 2019-02-06]  (pol.).
 11. Marketing tokenowy, Tokenizacja jako narzędzie marketingowe. [dostęp 2018-06-05]  (pol.).
 12. KABBERRY, kabberry.com [dostęp 2019-12-10] .
 13. Dogecoin, dogecoin.com [dostęp 2019-05-05] .
Na podstawie artykułu: "Kryptowaluta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy