Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna


Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna (Bayreucka), niem. Christiane Eberhardine von Brandenburg-Bayreuth (ur. 29 grudnia 1671 w Bayreuth, zm. 5 września 1727 w Pretzsch (Elbe)) – niekoronowana królowa Polski, żona Augusta II.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Była najstarszą córką margrabiego BayreuthKrystiana Ernesta i jego żony Zofii Luizy. Wychowywana była na gorliwą luterankę. W 1686 r. poznała Fryderyka Augusta I, syna elektora saskiego. Od początku chciała, aby młody Wettyn został jej mężem. Jej matka, Zofia Luiza starała się zapobiec temu małżeństwu. Jednak po długich negocjacjach, 20 stycznia 1693 r. w Bayreuth doszło do ślubu ich obojga.

17 października 1696 r. urodziło się ich jedyne wspólne dziecko – późniejszy August III. W 1697 r. mąż Krystyny został królem Polski. Wtedy nastąpiła rozłąka małżonków, ponieważ August przeszedł na katolicyzm, a Krystyna nie chciała tego zrobić. Nigdy nie była też koronowana na królową Polski i nigdy do Polski nie przyjechała – warunkiem było jej przejście na katolicyzm. Była osamotniona, stale podupadała na zdrowiu. W 1719 spotkała się w Pirnau z synem i jego żoną – Marią Józefą Habsburżanką, gorliwą katoliczką, natomiast w roku 1727 na kilka miesięcy przed śmiercią ostatni raz zobaczyła męża.

Zmarła 5 września 1727 r. w Pretzsch (Elbe), gdzie została pochowana. Mimo braku koronacji do końca życia zachowała tytuł królowej Polski. Na uroczystości pogrzebowe Jan Sebastian Bach skomponował kantatę Lass Fürstin, lass noch einen Strahl, zwaną Trauer Ode, Odą żałobną (BWV 198). Autorem tekstu kantaty jest Johann Christoph Gottsched.

Galeria | edytuj kod

Genealogia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Hans-Joachim Böttcher, Christiane Eberhardine - Prinzessin von Brandenburg-Bayreuth, Kurfürstin von Sachsen und Königin von Polen, Gemahlin August des Starken, Dresdner Buchverlag 2011, ​ISBN 978-3-941757-25-7​.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy