Krzyż (stacja kolejowa)


Na mapach: 52°52′41″N 16°01′19″E/52,878056 16,021944

Krzyż (stacja kolejowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzyż – pasażerska i towarowa stacja kolejowa w Krzyżu Wielkopolskim, jedna z największych w województwie wielkopolskim. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego[1]. Stacja ma charakter węzłowy – krzyżują się tu linie kolejowe nr 203 (TczewKüstrin Kietz), 351 (Poznań Gł.Szczecin Gł.) oraz nieczynna linia kolejowa nr 412 do Wałcza. Na stacji Krzyż zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii.

Stacja Krzyż jest jedną z niewielu stacji w Polsce rozplanowanych wyspowo – obiekty przeznaczone do obsługi podróżnych umieszczone są na środkowym, poszerzonym peronie 1/3 i połączone z miastem przejściem nadziemnym. Podobny układ ma także pobliska stacja Piła Główna. Pociągi pasażerskie odprawiane są z czterech peronów – dwóch po północnej i dwóch po południowej stronie budynku dworcowego. Sekcja towarowa stacji usytuowana jest w jej wschodniej części, a budynki zajmowane przez służby utrzymania taboru, w tym lokomotywownia – w środkowej i zachodniej. Stacja Krzyż wyposażona jest w semafory świetlne.

Spis treści

Połączenia | edytuj kod

Ze względu na położenie w pobliżu granicy województwa wielkopolskiego z województwami: lubuskim i zachodniopomorskim, Krzyż jest istotnym węzłem przesiadkowym w ruchu regionalnym. Bezpośrednie pociągi osobowe Przewozów Regionalnych (pod marką REGIO) są odprawiane w czterech kierunkach: w stronę Poznania (stacje docelowe: Poznań Gł.), Szczecina (stacje docelowe: Szczecin Gł., Świnoujście, Świnoujście Port), Piły (stacje docelowe: Piła Gł., Chojnice) i Gorzowa Wielkopolskiego (stacje docelowe: Gorzów Wlkp., Kostrzyn)[2]. Wedle przedstawionego w 2015 roku Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu dla Województwa Wielkopolskiego, połączenia na trasie Krzyż-Piła Gł. miały zostać zlikwidowane; propozycja ta spotkała się z oporem społeczności lokalnych[3].

W ruchu dalekobieżnym Krzyż jest stacją pośrednią na odcinku Poznań Gł.-Szczecin Gł. Ilość połączeń dalekobieżnych wzrasta w sezonie letnim w związku z położeniem stacji na jednej z bezpośrednich tras nad morze. Dodatkowo, jest to stacja przesiadkowa dla pasażerów zmierzających do Gorzowa Wielkopolskiego, do którego dociera tylko jedno połączenie dalekobieżne dziennie[4]. Przyjazdy i odjazdy autobusów szynowych są często skorelowane z godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów pospiesznych i ekspresowych[5]. W rozkładzie jazdy ważnym w okresie od 14 czerwca do 31 sierpnia 2015, stacja Krzyż posiada bezpośrednie połączenia dalekobieżne ze stacjami[6]: Bielsko-Biała Gł., Gorzów Wlkp., Katowice, Kraków Gł. i Kraków Płaszów, Lublin, Poznań Gł., Przemyśl Gł., Szczecin Gł., Szklarska Poręba Górna, Świnoujście, Warszawa Wsch., Wrocław Gł., Zakopane oraz Zamość[2].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu, l.p. 207
  2. a b Plakatowy rozkład jazdy dla stacji Krzyż dostępny na Portalu Pasażera PKP PLK.
  3. Lipiec, Aleksandra: Asta24: Protest przeciw likwidacji pociągów. [dostęp 2015-06-11].
  4. Plakatowy rozkład jazdy dla stacji Gorzów Wlkp. dostepny na Portalu Pasażera PKP PLK.
  5. Wyszogrodzki, Wojciech: Krzyż Pański z przesiadkami w Krzyżu. [dostęp 2015-06-11].
  6. Tylko stacje docelowe.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krzyż (stacja kolejowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy