Krzysztof Jasiński


Krzysztof Jasiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Roman Jasiński[1] (ur. 21 lipca 1943 w Borzechowie[2]) – polski aktor, reżyser teatralny i telewizyjny, założyciel i dyrektor krakowskiego Teatru STU.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W dokumentach jako jego miejsce urodzenia wpisany został Borzechów. Krzysztof Jasiński w wywiadzie wskazał, że w miejscowości tej został ochrzczony, natomiast urodził się faktycznie w szpitalu w Lublinie[3]. Wychowywał się m.in. w Wielkopolsce, w mieście Śmigiel[3]. W 1962 ukończył XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi[4]. Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1968). Dwa lata wcześniej założył Teatr STU, który zaczął się pojawiać na największych festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Był współtwórcą spektakli określanych jako manifesty pokolenia: Spadanie, Sennik polski, Exodus. W 1975 teatr ten przekształcił się w scenę zawodową. Był dyrektorem krakowskiego ośrodka TVP i dyrektorem programowym Canal+ w Polsce[5].

Znany z realizacji widowisk plenerowych. Reżyserował m.in. Harfę Papuszy na krakowskich Błoniach, Halkę w krakowskich Skałkach Twardowskiego i Giocondę nad brzegiem Odry we Wrocławiu. Był reżyserem oper Giuseppe Verdiego (Makbeta i Rigoletta w Teatrze Wielkim w Poznaniu), a także musicalu Chicago w Teatrze Komedia w Warszawie. Reżyseruje widowiska telewizyjne – jest twórcą m.in. benefisów w Teatrze STU. Zagrał też w kilku filmach i serialach. W 2013 wyreżyserował Zemstę Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie.

Życie prywatne | edytuj kod

Przez siedem lat był partnerem piosenkarki Maryli Rodowicz, z którą ma dwoje dzieci – Jana (ur. 1979) i Katarzynę (ur. 1982). Mąż Beaty Rybotyckiej, z którą ma córkę Zofię (ur. 1991).

Filmografia | edytuj kod

Krzysztof Jasiński (2018)

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Order Odrodzenia Polski dla założyciela Teatru STU. prezydent.pl, 19 lutego 2016.
  2. Krzysztof Jasiński w bazie filmpolski.pl
  3. a b Janusz R. Kowalczyk: Z kontynentu na kontynent – rozmowa z Krzysztofem Jasińskim. culture.pl, 18 lutego 2016.
  4. Historia: Wiek młodzieńczy i dojrzały: 1961–1991. lo23lodz.pl.
  5. Krzysztof Jasiński. scenastu.pl.
  6. M.P. z 2000 r. nr 17, poz. 369

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Krzysztof Jasiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy