Krzysztof Koniusz


Krzysztof Koniusz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Koniusz (ur. 9 kwietnia 1961), polski szermierz, szablista, następnie trener, medalista mistrzostw świata (1986), medalista mistrzostw Polski, działacz sportowy.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Sosnowcu. Był zawodnikiem klubu Zagłębie Sosnowiec, gdzie jego trenerem był Edward Korfanty. W 1979 został mistrzem Polski juniorów, ale w imprezach seniorskich nie powtórzył tego sukcesu. W mistrzostwach Polski seniorów zajął indywidualnie drugie miejsce w 1986, w drużynie był mistrzem Polski w 1984 i 1985, wicemistrzem w 1986, 1987, 1988, brązowym medalistą w 1980, 1982 i 1989. Jego największym sukcesem międzynarodowym było srebro drużynowo w szabli w mistrzostwach świata w 1986. Po zakończeniu kariery sportowej został trenerem szermierki, najpierw w MOSiR Sosnowiec, a następnie w AZS AWF Katowice.

Jest bratem-bliźniakiem szablisty Jarosława Koniusza i ojcem olimpijczyka Marcina Koniusza. Szermierkę trenują również jego dwaj pozostali synowie Bartosz i Piotr.

W 2011 poprowadził swoich synów do brązowego medalu mistrzostw Polski w szabli drużynowo. W składzie zespołu AZS AWF Katowice, który sięgnął po ten medal walczyli wyłącznie bracia Koniuszowie, a ich ojciec został formalnie zgłoszony jako rezerwowy i również stanął na podium.

Jest prezesem Śląskiej Federacji Sportu w Katowicach.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krzysztof Koniusz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy