Ksawery Pillati


Ksawery Pillati w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ksawery Franciszek Pillati (ur. 1843 w Warszawie, zm. 31 stycznia 1902 w Zakopanem) – polski malarz, rysownik oraz ilustrator książkowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodzony jako jedno z siedmiorga dzieci Franciszka Pillatiego i Małgorzaty z Kozłowskich, pochodził ze znanej rodziny artystów związanych ze środowiskiem warszawskim. Był bratem Henryka Pillatiego. Żonaty (1869) z Marią Bagniewską, z którą miał dwóch synów: Stefana (rzeźbiarza) i Gustawa (malarza, rysownika i pedagoga)[1]. Studiował w Warszawie w Szkole Sztuk Pięknych[2], następnie odbywał studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Hermana Anschütza i Alexandra Wagnera (w końcu października 1868 r. zgłosił się do Antikenklasse: immatrykulacja 18 XI 1868 r.)[3]. Należał do tamtejszego zrzeszenia artystów ("Münchner Kunstverein"). Po powrocie do Warszawy, jako współpracownik miejscowych czasopism, należał obok Michała Elwiro Andriolliego do najpłodniejszych i najbardziej cenionych ilustratorów.

Twórczość | edytuj kod

Był malarzem scen rodzajowych, portretów i obrazów religijnych. Najbardziej jednak znany jest jako ilustrator książek i czasopism. Pracował m. in. dla "Tygodnika Ilustrowanego" i "Kłosów". Spośród ważniejszych edycji dla warszawskich wydawców ilustrował Encyklopedię Powszechną Samuela Orgelbranda oraz Wizerunki książąt i królów polskich z tekstem autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Rodowód podano za portalem genealogicznym Plewako. [1]
  2. W latach 1857-61 lub 1859-64.
  3. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych... [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 9, ISBN 83-903086-1-4 .
  4. Kraszewski 1888 ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ksawery Pillati" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy