Książę Dracula


Książę Dracula w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odtwórz plik multimedialny Zwiastun filmu (ang.)

Książę Dracula[2] albo Dracula[3] (ang. Dracula) – amerykański horror z 1931 roku w reżyserii Toda Browninga. Film jest adaptacją w sztuki scenicznej Hamiltona Deanego Dracula, napisanej według powieści Brama Stokera o tym samym tytule.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Hrabiego Draculę, mieszkającego w mrocznym, pełnym pajęczyn zamku w Transylwanii, ma odwiedzić Renfield z dokumentami umożliwiającymi hrabiemu wynajęcie opactwa Carfax. Podczas podróży urzędnika mają miejsce przerażające zdarzenia, które powodują, że Renfield popada w obłęd. Sam hrabia zajmuje mroczną posiadłość, położoną w pobliżu szpitala psychiatrycznego. Wampir, w poszukiwaniu krwi, rusza na nocne łowy.

Wizerunek bladego wampirzego bruneta żyjącego w ciemnym, budzącym grozę zamku, stworzony przez Bélę Lugosiego był wykorzystywany przez innych filmowców. Później pojawił się w komiksach, książkach dla młodzieży czy nawet w bajkach dla dzieci.

Obsada | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

Równocześnie z filmem Toda Browninga w tym samym studiu powstała wersja hiszpańskojęzyczna filmu w reżyserii George’a Melforda i Enrique Ávalosa o zbliżonej fabule, wzbogacona o dodatkowe sceny. Film Browninga kręcony był w dzień, a Melforda i Ávalosa w nocy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozrywki, „Nowy Kurjer”, 44 (112), 16 maja 1933, s. 10 .
  2. Przed II wojną światową spolszczano tytuł Książę Drakula.
  3. Książę Dracula (1931) - Tytuły - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2019-02-13]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Książę Dracula" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy