Książę Rothesay


Książę Rothesay w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Książę Rothesay jest zwyczajowym tytułem następców tronu Szkocji. Po unii angielsko-szkockiej książę Rothesay nosi również tytuł księcia Walii. Tytuł jest tytułem wyłącznie honorowym, nie wiąże się z żadną zwierzchnością feudalną. Nazwa tytułu pochodzi od miejscowości Rothesay, na wyspie Bute, w hrabstwie Argyll i Bute. Faktyczną zwierzchność lenną nad tymi dobrami sprawują baronowie Stuart de Rothesay, boczna gałąź Markizów Bute.

Książę Rothesay nosi także tytuły Lorda Wysp (ang Lord of the Isles, do XVI w. używany przez wodzów klanu MacDonald) i Lorda Wielkiego Stewarda Szkocji.

Informacje ogólne | edytuj kod

Herb | edytuj kod

herb książąt Rothesay

Książę Rothesay używa zazwyczaj herbu związanego ze swym wyższym w hierarchii tytułem - księcia Walii. Odrębny herb księcia Rothesay używany jest zasadniczo tylko podczas uroczystości w Szkocji albo przy szczególnie ważnych okazjach, gdy prezentowana jest pełna gala herbowa. Najczęściej herb ten jest prezentowany w postaci sztandaru herbowego.

Na tarczy czterodzielnej w krzyż, w polach pierwszym i czwartym, złotych, pas w czarno-srebrną szachownicę (herb Wielkiego Stewarda Szkocji), w polach drugim i trzecim, srebrnych czarna galera, z czerwonymi proporcami (herb Lordów Wysp). W tarczy sercowej herb następcy szkockiego tronu - w polu złotym w podwójnej królewskiej bordiurze czerwonej, takiż lew stojący, pazury i język błękitne, z nałożonym w głowicy czarnym, potrójnym kołnierzem turniejowym.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Książę Rothesay" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy