Księstwo witebskie


Księstwo witebskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ruś Kijowska XI–XIII wiek

Księstwo witebskieksięstwo udzielne ze stolicą w Witebsku wydzielone z księstwa połockiego po 1101 roku, istniejące na terenach współczesnej Białorusi od początku XII do około 1393 roku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zgodnie ze polskimi źródłami Witebsk został założony w 947 roku przez księżnę Olgę na ziemiach zamieszkałych przez plemiona Krywiczów i Bałtów. Ruskie latopisy wymieniają miasto pod rokiem 1021, gdy Jarosław Mądry przekazał go Briaczysławowi Iziasławiczowi.

Księstwo witebskie powstało po 1101 roku wskutek podziału dzielnicowego księstwa połockiego. W początkowym okresie sowjego istnienia Witebsk prowadził aktywny handel z Rygą i miastami niemieckimi. Pod koniec XII wieku, w rezultacie walk między udzielnymi książętami, księstwo witebskie zostało włączone do księstwa smoleńskiego. W XIII wieku ziemie księstwa witebskiego stały się obiektem zainteresowania Litwinów. W 1320 roku weszło w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Władzę w Witebsku bezpośrednio należała do Olgierda, później – do jego wdowy Julianny.

Około 1393 roku ziemie księstwa witebskiego usiłował podbić Świdrygiełło. Niedługo po tym księstwo zostało przekształcone w namiestnictwo, na początku XVI wieku – w województwo. W 1772 roku Witebsk znalazł się w granicach Imperium Rosyjskiego. W latach 1802–1924 był stolicą guberni. Współcześnie jest stolicą obwodu witebskiego w granicach Republiki Białorusi[1].

Sukcesja na tronie witebskim | edytuj kod

W okresie istnienia księstwa na tronie witebskim zasiadali książęta z bocznej linii dynastii Rurykowiczów, w końcowym okresie jego istnienia władza przeszła do Giedyminowiczów[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Витебское княжество, Все монархии мира.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Księstwo witebskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy