Kułan azjatycki


Kułan azjatycki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kułan azjatycki[3], onager, osioł azjatycki, kułan (Equus hemionus) – ssak z rodziny koniowatych, z grupy osłów, dzikich osłów azjatyckich.

Onager często zwany jest półosłem, jednak to określenie może sugerować, że jest on krzyżówką osła z innym typem zwierzęcia, co nie jest prawdą. Jednak przy zachowaniu swojej odrębności gatunkowej ma on zarówno cechy osła, jak i konia. Najważniejszą cechą odróżniającą półosły od innych gatunków koniowatych jest długość kości dolnych odcinków kończyn, które są znacznie dłuższe niż u koni i osłów.

Wysokość w kłębie do ok. 140 cm, masa ciała 200–350 kg, sierść bułana, na brzuchu biaława, uszy krótsze niż u osłów, ogon od połowy porośnięty długimi włosami. Zamieszkuje pustynie Mongolii, Iranu, Pakistanu i Indii, w przeszłości także Syrii. Jest zagrożony wyginięciem. Ten azjatycki dziki koniowaty żywi się różnorodną roślinnością, w tym trawami i sukulentami. Samice z młodymi tworzą luźne wędrujące stada. Niedojrzałe samce zbierają się w stadach kawalerów. Poszczególne dojrzałe samce w obronie terytorium niezbędnego do rozrodu kopią i gryzą rywali.

Podgatunki | edytuj kod

Współcześnie żyjące:

oraz wymarły kułan syryjski[3] (Equus hemionus hemippus).

Przypisy | edytuj kod

  1. Equus hemionus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. Equus hemionus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  3. a b c d e f Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 165. ISBN 978-83-88147-15-9.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Kułan azjatycki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy