Kuchnia nowozelandzka


Kuchnia nowozelandzka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kuchnia nowozelandzka – tradycyjna kuchnia lokalna charakterystyczna dla mieszkańców Nowej Zelandii.

Spis treści

Historia i charakterystyka | edytuj kod

Hanga (maoryski piec ziemny)

Około XIII wieku z różnych wysp Oceanii przybyli na Nową Zelandię Maorysi. Z uwagi na klimat nie mogli tutaj uprawiać właściwych dla swej diety palm kokosowych, czy kolokazji jadalnej (taro). Na bazie kolejnych doświadczeń, po poznaniu miejscowych gatunków, zaczęli później przodować w uprawie roślin przywiezionych przez Europejczyków, w tym zwłaszcza zbóż. Rozwinęli własną kulturę kulinarną opartą na charakterystycznym dla innych wysp Pacyfiku użyciu hangi (pieca ziemnego) do gotowania potraw. Zamiast malajskiego taro podstawową rośliną bulwiastą jedzoną na Nowej Zelandii stała się kumara. Osoby o europejskich korzeniach najczęściej serwują te bulwy wraz z pieczoną jagnięciną. Charakterystyczne dla miejscowej kuchni są też kremowe zupy na bazie batatów. Popularne są ryby (często samodzielnie łowione) i owoce morza, w tym małże nowozelandzkie, dostępne żywe w akwariach w supermarketach[1]. Charakterystyczne dla kraju są niskie ceny sushi[2].

Nowozelandczycy cenią kuchnię międzynarodową, orzeźwiające, intensywne smaki, np. imbiru, papryczek chili albo limonki. Używają także dużo świeżych ziół, w tym charakterystycznych dla kuchni azjatyckich: kolendry i bazylii. Z pieczywa spożywają przede wszystkim biały chleb tostowy, ale cenią również rzemieślnicze pieczywo europejskie na zakwasie[1].

Na wyspach Nowej Zelandii udała się adaptacja owoców pochodzących z wielu stron świata. Najbardziej znanym z nich jest kiwi. Biolodzy oraz hodowcy tworzą liczne nowe kultywary tego owocu. Inne popularne owoce to feijoa, tamarillo, babako, czy marakuja (ta ostatnia dodawana jest m.in. do serników). Feijoa wykorzystywana jest jako dodatek do słodyczy, lodów, czy wódki[1].

Kuchnię Nowej Zelandii od kuchni wysp Oceanii odróżnia to, że jest ona bardziej europejska, obfituje w produkty, które na wyspach pacyficznych są stosunkowo trudno dostępne lub kosztowne (np. mleko, masło, ser, sałaty, warzywa, owoce i mięso)[1]. Nowozelandzkie sery dobrze komponują się z awokado, jak również z chipsami z kumary[2].

Niezależnie od powyższego na Nowej Zelandii popularne są dania kuchni włoskiej, indyjskiej, czy koreańskiej[1].

Kuchnia maoryska | edytuj kod

Podstawą nowozelandzkiej kuchni maoryskiej są tradycyjne dania z surowej ryby, kojarzone z domem. Wśród ogółu Nowozelandczyków ryba taka (poisson cru) stała się modną, elegancką przystawką, serwowaną na liściach sałaty, z drobniutko pokrojonym ogórkiem, dymką, czasami mango, pomidorami i kiełkami. Maorysi nadal, choć już nie powszechnie, używają pieca hangi: rozgrzane w ognisku kamienie umieszcza się w wykopanym wcześniej dole, a na nich układa się warstwę liści i zabezpieczone odpowiednio jedzenie. Całość przykrywa się kolejną warstwą liści i ziemi. Kamienie oddają ciepło, penetrujące kolejne warstwy potraw, co trwa kilka godzin. Maorysi organizują pokazy i degustacje dla turystów[1].

Potrawy | edytuj kod

Poached eggs Afghan biscuits Pork belly Tort Pavlova Piwo Epic

Wybrane potrawy kuchni nowozelandzkiej:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Wyspy smaku. Kuchnia Nowej Zelandii | Kuchnia i wino, czaswina.pl, 18 stycznia 2020 [dostęp 2021-03-07]  (pol.).
  2. a b c Kuchnia Nowej Zelandii - Turystyka w Nowej Zelandii, www.nettravel.co.nz [dostęp 2021-03-08] .
  3. Kuchnia w Nowej Zelandii - czego warto spróbować?, STO historii, 30 września 2016 [dostęp 2021-03-08]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Kuchnia nowozelandzka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy