Kult (zespół muzyczny)


Kult (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 22 cze 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kult – polski zespół muzyczny, grający głównie rock alternatywny, założony w 1982 w Warszawie przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę, na bazie zespołu Novelty Poland[a]. Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, wykorzystuje też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu. Od początków istnienia grupa wyróżnia się charakterystycznym, rozpoznawalnym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także głosem i często prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kult powstał na początku 1982 roku na bazie zespołów Poland (1979-81) oraz Novelty Poland (1981), a do pierwszego składu weszli Kazik Staszewski (Poland, Novelty Poland), Piotr Wieteska (Poland), Tadeusz Bagan (Novelty Poland) i Dariusz Gierszewski (Poland, Novelty Poland). Pierwszy koncert grupy odbył się 7 lipca 1982 w studenckim klubie „Remont” w Warszawie; sprzedano na niego 14 biletów.

Zespół zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na ich teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy). Utwory Kultu uderzały w „system” rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z nowym „systemem” opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.

We wrześniu 1986 roku Kult nagrał swoją pierwszą płytę, nazwaną po prostu Kult, wydaną w maju 1987 roku. Znalazły się na niej dobrze znane punkowej publiczności utwory, jak Krew Boga, O Ani czy Wspaniała nowina. Repertuar w dużym stopniu zależał od aparatu cenzury, który nie dopuszczał do publikacji wielu piosenek grupy.

W październiku tego samego roku nakładem Klubu Płytowego „Razem” ukazał się album Posłuchaj to do ciebie, na którym pojawiła się m.in. piosenka Wódka, opublikowana jako Na całym świecie źle się dzieje, koledzy. Album wyróżniał się lepszym brzmieniem od debiutanckiej płyty zespołu. Rok później (w grudniu 1988 roku) pojawiła się nowa płyta zatytułowana Spokojnie, z której pochodzi chyba największy, obok Polski przebój zespołu – Arahja, oraz Do Ani. Na reedycji płyty w roku 1993 znalazła się także piosenka Czarne słońca z filmu (o tym samym tytule) w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

W roku 1989 zespół wydał kolejne dwa albumy. Pierwszy z nich to Kaseta, przez wielu fanów kojarzona z utworem Po co wolność. Został on nagrany po kolejnych zmianach składu, w zespole występował wtedy m.in. Rafał Kwaśniewski, który był również jednym z kompozytorów Kasety. Drugim wydawnictwem, które trafiło do sklepów w tym roku był album Tan, jedyna płyta koncertowa zespołu, na której znalazły się również niepublikowane dotąd utwory. Jest to rejestracja dwóch pożegnalnych koncertów z sierpnia 1988 roku, po których zespół postanowił zawiesić swoją działalność na trzy miesiące.

W 1990 Kult wydał znamiennie zatytułowaną płytę, 45–89. Tytułowa piosenka opisywała minioną epokę socjalizmu za pomocą fragmentów autentycznych przemówień partyjnych dygnitarzy, nałożonych na podkład muzyczny. Wiele osób kojarzy również tę płytę z kolejnym jej mocnym punktem – piosenką Totalna militaryzacja z pacyfistycznym przesłaniem. W latach ’90. z zespołem współpracował menedżer i promotor Andrzej Bączyński.

1991 to rok wydania Your Eyes, siódmego albumu Kultu. Najbardziej rozpoznawalne piosenki z tego krążka to Parada Wspomnień o stanie wojennym i antyklerykalna Zgroza. Oba te utwory do dziś stanowią stały punkt programu koncertów grupy.

W 1993 zespół zaistniał już w nowym, zmodyfikowanym składzie, w którym znaleźli się Kazik Staszewski, Janusz Grudziński, Ireneusz Wereński, Piotr Morawiec, Krzysztof Banasik i nowy perkusista Andrzej Szymańczak. Przetrwał on do 1998.

W tymże roku Kult zdecydował się na nagranie płyty, na której znalazły się jedynie piosenki Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika Staszewskiego. Płyta bardzo dobrze została przyjęta przez fanów, a jej tytuł brzmiał po prostu Tata Kazika. Album był promowany w stacjach radiowych utworem Baranek.

Płytę Muj wydafca wydano w 1994. Na płycie znalazł się m.in. cover zespołu Omega, Dziewczyna o perłowych włosach, jak i cover Iggy’ego Popa, Pasażer. Dobrze znane przez wielbicieli zespołu są piosenki Ręce do góry, czy balladowe Lewe lewe loff. Na krążku można usłyszeć też nową wersję Piosenki młodych wioślarzy.

W 1996 Kult postanowił, że wyda drugą część materiału z piosenkami Stanisława Staszewskiego, Tata 2. Na krążku, który został utrzymany w brzmieniu podobnym jak Tata Kazika, znalazły się również śpiewane wersje wierszy Gałczyńskiego, które niegdyś wykonywał właśnie Stanisław Staszewski.

W 1998 w sklepach pojawił się Ostateczny krach systemu korporacji. Na albumie po raz pierwszy pojawia się nowy członek zespołu – trębacz Janusz Zdunek. Na płycie znalazło się kilka piosenek „radiowych”, jak Lewy czerwcowy (Panie Waldku, Pan się nie boi), Gdy nie ma dzieci, Dziewczyna bez zęba na przedzie, czy Komu bije dzwon. Ten ostatni utwór zespół zadedykował Andrzejowi Szymańczakowi, perkusiście grupy, który zginął przez zadławienie się gumą do żucia podczas snu. Była to bezpośrednia przyczyna jego śmierci, pośrednią były narkotyki[2]. Na teledysku do tejże piosenki został uwieczniony po raz ostatni.

W 1998 nowym perkusistą po tragicznie zmarłym Andrzeju Szymańczaku został Tomasz Goehs z formacji Kazik na Żywo.

W 1998 zespół opuścił na rok Janusz Grudziński. Zastępował go wtedy Jacek Rodziewicz, z zawodu konserwator zabytków.

W 1998 zespół uczestniczył w tworzeniu pierwszej składanki Muzyka przeciwko rasizmowi[3], firmowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

W tym samym roku odbyła się pierwsza Pomarańczowa Trasa zespołu po największych miastach Polski, która od tamtej pory niezmiennie organizowana jest każdego roku.

W 2001 światło dzienne ujrzał Salon Recreativo, złożony z dwóch płyt CD, a mianowicie z nowego materiału i ze starych piosenek grupy – odświeżonych i nagranych na nowo[4]. Promował ją singel teledysk Brooklyńska Rada Żydów. Media obawiały się emitowania tej piosenki, choć odnosiła się ona w tekście z życzliwością do Żydów. Klip został zakazany (w praktyce nieemitowany) w polskim MTV[5].

W maju 2003 do zespołu dołączył saksofonista Tomasz Glazik.

Tomasz Goehs, 2014

Dopiero 5 grudnia 2005 ukazał się nowy album Kultu. Miał on tytuł Poligono Industrial[6]. Wydany została w dwóch wersjach: zwykłej, w promocyjnej cenie oraz w drugiej, droższej zawierającej dodatkową płytę DVD z dziesięcioma teledyskami zespołu. Singlami z albumu były „Kocham cię, a miłością swoją” oraz „Pan Pancerny”, który poruszał tematy religijne. Album pokazał, że zapotrzebowanie na muzykę Kultu nadal było wielkie – album już w pierwszym miesiącu sprzedaży osiągnął status Złotej Płyty. Sami muzycy, jak później przyznawali, nie do końca byli z niego zadowoleni.

W roku 2007 Kult zaczął pracować nad nowym wydawnictwem, o roboczym tytule Concentrazion Gigantica. Ukazało się ono w 2009 roku, pod innym tytułem Hurra![7]. Singlami promującymi płytę były piosenki Marysia i Amnezja. Album osiągnął podwójnie platynowy nakład 60 tysięcy egzemplarzy[8]. Płytę uzupełnia suplement Karinga – Hurra! Suplement.

5 lipca 2007 w Programie Trzecim Polskiego Radia odbył się jubileuszowy koncert na 25-lecie Kultu. Koncert trwał ponad trzy godziny i w całości był transmitowany przez Trójkę.

6 marca 2008 zespół opuścił Krzysztof „Banan” Banasik, a skład został uzupełniony przez Wojciecha Jabłońskiego (gitara) i Jarosława Ważnego (puzon).

22 września 2010 Kult jako kolejny polski zespół nagrał dla telewizji MTV koncert MTV Unplugged[9]. Występ został zarejestrowany w Och-Teatrze w Warszawie i wydany na płycie MTV Unplugged[10]. Album osiągnął nakład ponad 60 tysięcy zestawów, a dodatkowo ponad 10 tysięcy na płytach DVD i blu-ray[8]. Sprzedaż wszystkich nośników w poszczególnych zestawach przekroczyła 200 tysięcy, co dało albumowi status pierwszej w karierze Kultu „Diamentowej Płyty”[11].

W maju 2013 r. ukazał się kolejny album zespołu – Prosto[12], który jako kolejny album zespołu uzyskał status złotej płyty.

O Kaziku i Kulcie opowiadają książki Leszka Gnoińskiego Kult Kazika (wyd. listopad 2000) oraz Wiesława Weissa Kult. Biała Księga (wyd. 15 listopada 2009), zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek zespołu.

Muzycy | edytuj kod

Członkowie zespołu ze złotymi płytami za album „Prosto” w czasie podpisywania płyty 10 czerwca 2013 roku w warszawaskim klubie Kosmos Kosmos  Osobny artykuł: Lista członków zespołu muzycznego Kult.
Obecny skład zespołu

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Albumy koncertowe | edytuj kod

Single | edytuj kod

Notowane utwory | edytuj kod

Teledyski | edytuj kod

Filmy | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Zespół ten został założony we wrześniu w 1981 roku przez Kazika, a nazwa zespołu pochodziła od tytułu utworu Novelty, nagranego przez zespół Joy Division. W listopadzie 1981 odbył się jedyny koncert grupy, która po trzech miesiącach została rozwiązana.

Przypisy | edytuj kod

 1. Maciej Sienkiewicz: Kult (pol.). culture.pl. [dostęp 2016-10-29].
 2. Leszek Gnoiński, Kult Kazika, Poznań 2001.
 3. „MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” CIĄGLE GRA. KULTOWA PŁYTA 20 LAT PÓŹNIEJ, „Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”” [dostęp 2018-01-16]  (pol.).
 4. a b SALON RECREATIVO – KULT (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].
 5. Robert Monik; red. Magda Głowala-Habel: Kult zagra w Radomiu (pol.). interia360.pl. [dostęp 2017-10-09].
 6. a b POLIGONO INDUSTRIAL – KULT (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].
 7. a b HURRA! – KULT (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].
 8. a b Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32–36, 2011-03-30. Warszawa. 
 9. Kult gwiazdą akustycznego koncertu „MTV Unplugged” (pol.). www.zloteprzeboje.tuba.pl. [dostęp 2017-10-09].
 10. a b MTV UNPLUGGED – KULT (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].
 11. MTV UNPLUGGED KULT DIAMENTOWĄ PŁYTĄ!!!. sprecords.com.pl. [dostęp 20 marca 2011].
 12. a b PROSTO – KULT (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].
 13. Kult w Discogs.com (ang.)
 14. OLiS – sprzedaż w okresie 07.09.2018 – 13.09.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-09-20].
 15. OLiS – sprzedaż w okresie 09.11.2018 – 15.11.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-11-22].
 16. a b S.P. Records (pol.). independent.pl. [dostęp 2013-03-12].
 17. Kult – Tata 2 (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2012-06-17].
 18. OLiS – sprzedaż w okresie 12.10.2018 – 18.10.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-10-25].
 19. ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-11].
 20. OLiS – sprzedaż w okresie 01.10.2001 – 07.10.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-10].
 21. OLiS – sprzedaż w okresie 12.12.2005 – 18.12.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-10].
 22. Kult odebrał złota płytę (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-03-12].
 23. OLiS – sprzedaż w okresie 12.04.2010 – 18.04.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-04-23].
 24. „Hurra” PLATYNĄ! (pol.). sprecords.com.pl. [dostęp 2017-10-09].
 25. OLiS – sprzedaż w okresie 13.05.2013 – 19.05.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-05-24].
 26. Kult odebrał Platynową Płytę za album „Prosto” – TopGuitar (pol.). TopGuitar. [dostęp 2013-11-12].
 27. Kult zdradza szczegóły nowego albumu. „Wstyd” ukaże się 14 października (pol.). www.wprost.pl. [dostęp 2016-09-20].
 28. OLiS – sprzedaż w okresie 14.10.2016 – 20.10.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-10-27].
 29. ZPAV: platynowe płyty 2017 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-01-25].
 30. Kult – Wstyd. Suplement 2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15].
 31. OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15].
 32. OLiS – sprzedaż w okresie 22.11.2010 – 28.11.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-14].
 33. MTV Unplugged Kult diamentową płytą (pol.). cgm.pl. [dostęp 2017-10-09].
 34. Przemysław Kokot: Kult przedstawia wyjątkowy album: „Made in Poland” (pol.). wyspa.fm. [dostęp 2017-08-28].
 35. OLiS – sprzedaż w okresie 08.09.2017 – 14.09.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-09-21].
 36. Złote płyty CD (przyznane w 2019 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2019-06-13].
 37. Kult – Made In Poland 2: Premiera nowej koncertówki zespołu (pol.). eskarock.pl. [dostęp 2018-01-04].
 38. OLiS – sprzedaż w okresie 15.12.2017 – 28.12.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-01-04].
 39. a b Kult – Archiwum Listy Przebojów Trójki (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2010-08-10].
 40. Kult – Archiwum Szczecińskiej Listy Przebojów (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2010-08-10].
 41. Kult -Piloci / Do Ani (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 42. Kult – 45 / 89 (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 43. Kult – Panie Waldku, Pan się nie boi, czyli lewy czerwcowy (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 44. Kult – Komu bije dzwon (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 45. Kult – Gdy nie ma dzieci (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 46. Kult – Dziewczyna bez zęba na przedzie (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 47. Kult – Brooklyńska Rada Żydów (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 48. Kult – Łączmy się w pary, kochajmy się (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 49. Kult – Kazelot (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 50. Kult – Kocham cię a miłością swoją (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 51. Kult – Pan Pancerny (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 52. Kult – Marysia (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 53. Kult – Karinga – Hurra! Suplement (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 54. Kult – Prosto (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-05-27].
 55. DanielD. Wolak DanielD., Dzisiaj jest mojej córki wesele – Kult – SPCDS 01/15 / 5908294644441 – CDs – 2015 :: Archiwum Polskiego Rocka, Archiwum Polskiego Rocka [dostęp 2017-02-01]  (pol.).
 56. Madryt – Kult :: discogs, Discogs [dostęp 2017-02-15]  (ang.).
 57. Kult (2) – Wstyd, Discogs [dostęp 2018-06-18]  (ang.).
 58. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Wiesław Weiss: Kult – biała księga, czyli wszystko o wszystkich piosenkach. Warszawa: Kosmos Kosmos, 2017. ISBN 978-83-942140-7-4.
 59. 15. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-10].
 60. Zobacz nowy teledysk Kultu (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-03-12].
 61. Kult – Układ Zamknięty (pol.). www.film.wp.pl. [dostęp 2017-10-09].
 62. PREMIERA: Kult „Prosto” – zobacz teledysk do najnowszego singla! (pol.). www.eskarock.pl. [dostęp 2016-10-29].
 63. Kult „Dobrze być dziadkiem” – teledysk do nowego singla (pol.). www.eskarock.pl. [dostęp 2016-10-29].
 64. Zobacz klip do piosenki „Madryt”. Kult powraca! (pol.). wpolityce.pl. [dostęp 2016-10-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Kult (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy