Kultura zachodnia


Cywilizacja zachodnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kultura zachodnia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cywilizacja zachodnia w rygorystycznym sensie (z wyłączeniem krajów które były choć raz komunistyczne, np. Polski lub pod wpływem rosyjskim, np. Finlandia)

Cywilizacja zachodnia, kultura zachodnia, Zachód, kultura europejska, kultura euroatlantyckakultura bądź cywilizacja ukształtowana w Europie Zachodniej, a wraz z ekspansją gospodarczo-polityczną rozprzestrzeniona na inne tereny, w szczególności obie Ameryki, Australię i Nową Zelandię.[potrzebny przypis]

Teorie cywilizacji | edytuj kod

W teoriach cywilizacji cywilizacja zachodnia jest jedną z głównych analizowanych cywilizacji. Jej analizy przeprowadzili Arnold Toynbee, Oswald Spengler i Samuel P. Huntington, a w Polsce Feliks Koneczny (który używał własnego pojęcia cywilizacji łacińskiej, wskazując, że obok niej w Europie występują inne cywilizacje[1].

Zachodnią cywilizację często przeciwstawia się innym cywilizacjom: muzułmańskiej, chińskiej itp., wskazując na zachodzące między nimi konflikty[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. PawełP. Skrzydlewski PawełP., Koneczny Feliks, [w:] AndrzejA. Maryniarczyk (red.), Encyklopedia filozofii polskiej, t. 2, Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2011, s. 704-708 .
  2. Paweł Rogaliński: Eksplozje potęgi Zachodu. przegladdziennikarski.pl, 19 maja 2010. [dostęp 2017-05-14].
  3. Dorota Miłoszewska: Zderzenie cywilizacji – mit czy rzeczywistość?. repozytorium.amu.edu.pl. [dostęp 2017-05-14].
Kontrola autorytatywna (kultura):
Na podstawie artykułu: "Kultura zachodnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy