Kurówka


Kurówka (dopływ Wisły) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kurówka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurówkarzeka, prawobrzeżny dopływ Wisły[2] o długości 46,96 km[3] i powierzchni dorzecza 395,4 km².

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Rzeka przepływa przez Garbów, Markuszów, Kurów, Końskowolę, Puławy, gdzie uchodzi do Wisły. Prawostronnymi dopływami Kurówki są: Bielkowa i Dopływ spod Dęby, a lewostronnymi: Struga Kurowska, Strumień Olszowiecki oraz ciek wodny bez nazwy.

Przyroda | edytuj kod

Rzeka została w XX wieku poddana licznym zabiegom melioracyjnym. Jej bieg, zwłaszcza górny, od źródeł w Piotrowicach Wielkich do mostu na drodze między Kurowem, a Wólką Nowodworską, uległ wyprostowaniu, co zaowocowało dewastacją koryta. Na silnie zmeliorowanym odcinku założono stawy rybne w Grabowie, Zagrodach, Markuszowie i Olesinie. W 1908 powstała cukrownia w Zagrodach, a w 1940 okupant niemiecki założył garbarnię w Kurowie, z których to zakładów spływały do zlewni uciążliwe ścieki, doprowadzając do całkowitego zaniku ryb w rzece. Po likwidacji cukrowni i uporządkowaniu pozostałej gospodarki ściekowej jakość wód poprawiła się znacząco. W rzece pojawiły się ponownie m.in. pstrągi potokowe[4].

Rzeka stanowi osobny obwód rybacki w Okręgu PZW w Lublinie[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kurówka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-05-17].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 133. [dostęp 2017-05-17].
  3. Kurówka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-05-17].
  4. a b Ryszard Kuna, Kurówka - rzeka z górskim potencjałem, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 8/2018, s. 68-69, ISSN 0137-8104
Na podstawie artykułu: "Kurówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy