Kurier (transport)


Kurier (transport) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Alfred Kowalski, Posłaniec Kurier Poczty Polskiej, przed 1939

Kurier, inaczej posłaniec, goniec – osoba wyznaczona do szybkiego, niezwłocznego dostarczenia do wybranego celu różnych przesyłek, dokumentów, paczek itp. Jest to odpowiednik poczty i jej pracowników listonoszy.

Do 2003 roku praca kuriera była definiowana ustawą łączności z dnia 23 listopada 1990 roku. Po wejściu w zycie nowej ustawy o prawie pocztowym z dnia 12 czerwca 2003 roku pojęcia „kurier” i „usługa kurierska” są traktowane wyłącznie jako wyrażenia o charakterze potocznym.[1]

W dzisiejszych czasach popularne stały się tzw. przewozy kurierskie specjalizujące się w przewozie paczek, listów itp., stając się tym samym konkurencją na rynku dostarczycieli.

W przewozie dokumentacji (poczty) dyplomatycznej uprawniony do tego jest kurier dyplomatyczny.

 Osobny artykuł: Przemyt.

W odróżnieniu od pozytywnego kuriera, rozróżnia się kurierów działających w niezgodzie z prawem, na czyjeś zlecenie. Takimi są np. kurierzy przemycający nielegalny towar (np. narkotyki) lub ludzi przez granicę.

Swoje święto, Dzień Kuriera i Przewoźnika, kurierzy w Polsce obchodzą 29 września od 2004.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. GlobKurier Encyklopedia, 18 lipca 2018 .
Kontrola autorytatywna (zajęcie):
Na podstawie artykułu: "Kurier (transport)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy