Kurier Mazowiecki


Kurier Mazowiecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurier Mazowiecki – program informacyjny nadawany w TVP3 Warszawa codziennie o godzinie 18:00.

Historia | edytuj kod

Po raz pierwszy na antenie ukazał się 14 października 1966 roku. Wzorowany na Polskiej Kronice Filmowej, szybko zdobył popularność. Można go było oglądać w województwach: warszawskim, bydgoskim, białostockim, kieleckim, koszalińskim, olsztyńskim i łódzkim. Na początku ukazywał się raz w tygodniu w piątki między godziną 19.05 a 19.20. Informacje o najważniejszych wydarzeniach z regionu zajmowały jedynie 20% czasu antenowego, resztę wypełniały felietony i wywiady. Reporterzy mieli do dyspozycji kamery które rejestrowały czarno-biały obraz bez dźwięku. Bardziej nowoczesne kamery dźwiękowe wykorzystywano jedynie przy okazji uroczystości z udziałem dygnitarzy PZPR. 15 października 1973 roku TKM zakończył nadawanie. Data ta oznacza początek nowego etapu w jego historii. Redakcje Telewizyjnego Kuriera Mazowieckiego i Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego stworzyły nową audycję – Kronikę Warszawy i Mazowsza. Oficjalnym powodem połączenia była chęć zintegrowania stolicy i reszty województwa. Trzy lata później nastąpiły kolejne zmiany. Na antenę wrócił TKW, natomiast redakcja dawnego TKM wraz z ośrodkami regionalnymi zajęła się tworzeniem Obiektywu. Program nadawany codziennie w TVP1 ukazywał się do 1980 roku. Po stanie wojennym w miejsce TKM, Kroniki Warszawy i Mazowsza oraz Obiektywu zajął Telewizyjny Kurier Województw. Jego nadawcą był Warszawski Ośrodek Telewizyjny.

Do 1989 r. wszystkie materiały filmowe ukazujące się TKM musiały być zaakceptowane przez cenzorów Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Ingerencje dotyczyły zarówno spraw istotnych z punktu widzenia władz komunistycznych jak i błahostek. Jaki był zakres interwencji informuje wydana przed laty „Czarna księga cenzury PRL” Tomasza Strzyżewskiego, cenzora z Krakowa, który w 1977 roku wywiózł dokumenty GUKPPiW na Zachód. Przed 1989 rokiem cenzorów znakomicie zastępowały władze telewizji, które nie zostawiały pracownikom urzędu z ul. Mysiej wielkiego pola do działania.

Sygnał Telewizyjnego Kuriera Województw rozsyłany był przez nadajnik na Pałac Kultury i Nauki do Sierpca, Siedlec, Ostrołęki, Suwałk, Łosic i Białegostoku. W Warszawie obejrzeć go można było dopiero od 1999 roku. Do nazwy sprzed lat Kurier wrócił rok później.

Obecnie | edytuj kod

Obecnie Kurier Mazowiecki poza „centralą” przy ulicy Jasnej w Warszawie ma również redakcje terenowe w Siedlcach, Ostrołęce, Płocku, Ciechanowie, Radomiu, Żyrardowie i Płońsku. Kurier Mazowiecki jest jednym z najchętniej oglądanych programów informacyjnych, codziennie na antenie TVP3 Warszawa ogląda go niemal 300 tysięcy widzów. Dociera do miast i wsi, pokazując najważniejsze problemy, wydarzenia, uroczystości regionalne, ciekawych i zasłużonych dla Mazowsza ludzi. Oglądać go mogą mieszkańcy Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, Kujaw i Śląska.

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Kurier Mazowiecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy