Kurt Wintgens


Kurt Wintgens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Wintgens (ur. 1 sierpnia 1894 w Neustadt O.S., obecnie Prudnik, zm. 25 września 1916 w Villers-Carbonnel we Francji) – syn wojskowego, niemiecki żołnierz i pilot podczas I wojny światowej, jeden z pierwszych asów lotnictwa Cesarstwa Niemieckiego.

Kurt Wintgens przyszedł na świat 1 sierpnia 1894 roku w rodzinie wojskowego w Neustadt. W 1913 roku posłano go do wojska, jako kadet został przydzielony do jednostki telegraficznej Telegraphen-Bataillon Nr. 2 we Frankfurcie nad Odrą.

Spis treści

Kariera wojskowa | edytuj kod

Po wybuchu I wojny światowej, wciąż jako kadet, został wysłany na front wschodni, gdzie został mianowany podporucznikiem i został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Na przełomie 1914 i 1915 na podstawie rozkazu Kurt Wintgens został przeniesiony do lotnictwa. Początkowo służył jako obserwator najpierw na froncie zachodnim, a następnie na terenie Polski. W marcu 1915 roku przeszedł szkolenie z pilotażu i został na krótko przydzielony do FFA 67, a następnie do bawarskiej jednostki Feldflieger-Abteilung 6b jako pilot samolotów Fokker E.I.

1 lipca 1915 roku Kurt Wintgens prawdopodobnie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo powietrzne (które nie zostało potwierdzone), a które było pierwszym zwycięstwem powietrznym odniesionym przez niemieckiego pilota na jednomiejscowym samolocie myśliwskim. 5 lipca 1915 roku Wintgens został przeniesiony do FFA 48, gdzie 15 lipca odniósł swoje pierwsze oficjalnie potwierdzone podwójne zwycięstwo. 9 sierpnia Wintgens odniósł trzecie i ostatnie w 1915 roku zwycięstwo. Okres jesieni i zimy 1915 roku Kurt Wintgens spędził na leczeniu poważnej grypy i zapalenia płuc. Do jednostki wrócił wczesną wiosną i kolejne zwycięstwo odniósł 20 i 21 maja, uzyskując tytuł asa myśliwskiego. 30 czerwca zestrzelił swój 8 samolot i 1 lipca 1916 roku został odznaczony przez cesarza najwyższym odznaczeniem wojskowym – orderem Pour le Mérite.

Na początku lipca został przydzielony do nowo utworzonej przy FFA 23 specjalnej jednostki KEK Vaux. W jednostce odniósł 5 potwierdzonych zwycięstw. Po utworzeniu pierwszych dwunastu eskadr myśliwskich w sierpniu razem z pilotami z KEK Vaux przeszedł do Jagdstaffel 4, a wkrótce potem do Jagdstaffel 1. W jednostce odniósł kolejnych 6 zwycięstw. Ostatnie dwa na samolocie Fokker E.IV.

25 września 1916 w okolicach Villers-Carbonnel Kurt Wintgens został zestrzelony i zginął w płomieniach. Zwycięstwo zostało przypisane francuskiemu asowi Alfredowi Heurteaux.

Odznaczenia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Norman L. R. Franks, Frank W. Bailey, Russell Guest: Above the Lines - The Ace and Fighter Units of German Air Service, Naval Air Service and Flanders Marine Corps 1914 - 1918. Londyn: Grub Street, 1993. ISBN 0-948817-73-9. (ang.)
  • Greg. VanWyngarden: Early German aces of World War. Oxford ; New York, NY: Osprey Pub., 2006. ISBN 1-84176-997-5.
  • The Aerodrome: Kurt Wintgens (lista zwycięstw) (ang.). [dostęp 20 listopada 2009].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kurt Wintgens" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy