Kwadrat (zespół muzyczny)


Kwadrat (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół powstał w lutym 1977 roku[1] i początkowo trzymał się formuły wyłącznie instrumentalnej. Swoją nazwę zaczerpnął od nazwy katowickiego Klubu Studentów Akademii Ekonomicznej Kwadraty, w którym odbywał próby. W lipcu 1978 roku ukończył z wyróżnieniem studenckie Warsztaty Muzyczne w Raciborzu[1]. Początkowo brzmienie Kwadratu oscylowało między muzyką jazz-rockową, a blues-rockiem. Z czasem coraz bardziej ciążyło w kierunku rocka progresywnego. To połączenie stylów muzycznych, dało w efekcie utwory takie jak: Polowanie na leśniczego, czy Quasimodo (wydane na singlu). Grupa została życzliwie przyjęta przez krytykę podczas II Festiwalu Muzyki Młodej Generacji w Sopocie w 1979 roku oraz podczas Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych Muzyki Młodej Generacji „Pop Session '79” w Amfiteatrze w Sopocie, tym samym wpisując się w nurt Muzyki Młodej Generacji. W sobotę 12 kwietnia 1980 roku zespół Kwadrat wziął udział w Jazz Rock Session III, występując w słynnym Studio 2 z gościnnym udziałem Józefa Skrzeka i skrzypka Wiesława Susfała[2]. Grupa dużo koncertowała, m.in. w Sopocie (1979, 1980), podczas Międzynarodowej Wiosny Estradowej w Poznaniu (1980), w Jarocinie (1980), czy na pierwszych Rawach Blues (1981 i 1982)[3]. W celu przyciągnięcia większej publiczności zespół zdecydował się na dokooptowanie wokalisty.

W tej roli z formacją krótko współpracowali znakomici wokaliści bluesowi: Ireneusz Dudek i Elżbieta Mielczarek. Po powrocie ze Szwajcarii na współpracę z zespołem przystał Andrzej Zaucha z którym Kwadrat nagrał późną jesienią 1981 roku przebojowe piosenki Obojętnie kim jesteś, Spróbuj mnie dogonić czy Dawny świat marzeń. Początkowo były to tylko sesje nagraniowe, ale w miarę przybywania wspólnego repertuaru także koncerty. Współpraca okazała się być krótkotrwała, a tymczasem zespół szukał kogoś na stałe. Nowym wokalistą grupy został ówczesny student ekonomii Wojciech Gorczyca. Zupełnie inny od swojego poprzednika, bardziej pasujący do Kwadratu sterującego teraz w stronę nowego, przebojowego wizerunku estradowego. Utwory wokalne lidera grupy Teodora Danysza do słów Janusza Wegiery[2] napotykały na opór ze strony włodarzy ówczesnej rozrywki decydujących o tym, co ma być lansowane w mediach. Formacja została rozwiązana w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.

W 2006 roku Metal Mind Productions wydał album Kwadratu pt. Polowanie na leśniczego (zbierający nagrania radiowe z lat 1979-1982[2]).

Podstawowy skład zespołu | edytuj kod

Wokaliści | edytuj kod

Andrzej Zaucha;
Wojciech Gorczyca

Współpracownicy | edytuj kod

Janusz Wegiera - autor wszystkich tekstów do utworów Kwadratu;
Wiesław Susfałskrzypce;
Maciej Radziejewskigitara[4];
Ireneusz Dudekśpiew, harmonijka ustna;
Elżbieta Mielczarekśpiew;
Józef Skrzekinstrumenty klawiszowe, harmonijka ustna;
Apostolis Anthimosperkusja;
Marian Koziaksaksofon

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Single | edytuj kod

  • Polowanie na leśniczego/Quasimodo (S-138, Tonpress)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c POP SESSION 79- SOPOT - Wykonawcy (pol.). [dostęp 2012-08-11].
  2. a b c Jazz Rock Session III - Kwadrat oraz Józef Skrzek z zespołu SBB (pol.). [dostęp 2012-08-11].
  3. Rawa Blues - Poprzednie edycje (pol.). [dostęp 2015-05-18].
  4. Maciej Radziejewski (pol.). Leśniczówka (stara strona). [dostęp 2012-08-11].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kwadrat (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy