Kwartet Śląski


Kwartet Śląski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwartet Śląski – polski kwartet smyczkowy założony w 1978 roku, występujący w składzie:
Szymon Krzeszowiecskrzypce I (do roku 1998 – Marek Moś)
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kwartet Śląski został założony w roku 1978. Muzycy zespołu wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak : LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana, Berg.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

W ciągu ponad 30 lat swojej działalności, zespół zdobył wiele nagród :

Repertuar | edytuj kod

W repertuarze Kwartetu Śląskiego znajduje się ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego dużą część stanowią utwory kameralne, które powstały w XX wieku.

Zespół dokonał około 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.

Utwory prawykonane przez Kwartet Śląski[2]:

Dyskografia | edytuj kod

[5]

Koncerty | edytuj kod

Zespół koncertował podczas takich wydarzeń jak m.in.: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Krakowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Berliner Musiktage, Time of music Viitasaari, Inventionen Berlin, Lerchenborg-Musicdage, Musicorama-Hongkong, Festival de Saint-Denis w Paryżu, Festiwal Muzyki Współczesnej Milos-Etos w Bratysławie, Wien Modern, RomaEuropa Festival w Rzymie, Festival Musique et Amitié w Bienne (Szwajcaria), Borholms Musik-Festival, Musik Host w Odense, Musik-Biennale Berlin, West Cork Chamber Music Festival (Irlandia), Tongyeong International Music Festival (Korea Płd.).

Kwartet Śląski występował w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hongkongu i Korei Południowej. Muzycy koncertowali w tak renomowanych salach jak: Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Vredenburg w Utrechcie, Die Unie w Rotterdamie, De Singel w Antwerpii, Konserwatorium w Brukseli, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Merkin Hall i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Meksyku.

Festiwal «Kwartet Śląski i jego goście» | edytuj kod

Od 1993 roku Kwartet Śląski jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Podczas festiwalowych koncertów – a także podczas innych wydarzeń artystycznych – zespół występował z artystami tej miary co m.in.: Dymitr Ashkenazy, Andrzej Bauer, Elena Braslavsky, Eduard Brunner, Bruno Canino, Jeremy Findley, Martin Frost, Maciej Grzybowski, Krzysztof Jakowicz, Stefan Kamasa, Jadwiga Kotnowska, Eugeniusz Knapik, Paweł Kowalski, Karri Krikku, Waldemar Malicki, Jerzy Marchwiński, Janusz Olejniczak, Piotr Pławner, Ewa Pobłocka, Ewa Podleś, Dominik Połoński, Jadwiga Rappé, Hokan Rosengren, Jan Stanienda, Hary Sparnay, Tomasz Strahl, Tatiana Szebanowa, Marek Toporowski, Marie-Pierre Langlamet, Krystian Zimerman. Kwartet Śląski występował także wraz z innymi zespołami kameralnymi, m.in.: z Kwartetem im. Sibeliusa, Kwartetem DAFO, Kwartetem Camerata, Kwartetem Prima Vista, Lutosławski Quartet, Warszawskim Kwintetem Dętym „Da Camera”, Stamitz Quartet oraz Vanbrugh Quartet.

Przypisy | edytuj kod

  1. Muzyka Na Szczytach – Szymon Krzeszowiec, muzykanaszczytach.com [dostęp 2013-01-04] .
  2. Według programu „Warszawskiej Jesieni” 2007
  3. Złote płyty CD przyznane w 2006 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-24] .
  4. ZPAV
  5. Kwartet Śląski – oficjalna strona

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Kwartet smyczkowy):
Na podstawie artykułu: "Kwartet Śląski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy