Kwasy utleniające


Kwasy utleniające w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwasy utleniającekwasy, które są silnymi utleniaczami, tzn. mają zdolność zwiększania stopnia utlenienia reagujących z nimi związków chemicznych.

Aby kwas mógł mieć własności utleniające jego reszta kwasowa musi posiadać zdolność do redukcji, a zatem zawierać jeden lub więcej atomów na wysokich stopniach utlenienia. Teoretycznie każdy kwas, który posiada atomy reszty kwasowej na wyższych stopniach utlenienia niż 0, może w pewnych warunkach wykazać własności utleniające. W praktyce jednak, mówiąc o kwasach utleniających ma się na myśli tylko te, które rzeczywiście wykazują silne własności utleniające.

Zdolność do utleniania jest zupełnie inną cechą kwasów niż ich moc, choć jest często z nim mylona. Wiele kwasów o dużej mocy nie wykazuje zupełnie własności utleniających. Typowym przykładem silnego kwasu niemającego własności utleniających jest kwas solny. Z kolei słaby kwas podchlorawy jest kwasem silnie utleniającym[1].

Niektóre kwasy utleniające:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Adam Bielański: Podstawy chemii nieorganicznej. Wyd. 5. Warszawa: PWN, 2002, s. 574–575. ISBN 83-01-13654-5.

Bibliografia | edytuj kod

  • Burrows, A, Holman, J, Parson, A., Pilling, G, Price, G: Chemistry3: introducing inorganic, organic and physical chemistry. Oxford: Oxford University Press, 2009, s. 290-291. ISBN 978-0-19-927789-6.
Na podstawie artykułu: "Kwasy utleniające" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy