L'ordre règne à Varsovie (karykatura)


L'ordre règne à Varsovie (karykatura) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

L'ordre règne à Varsovie (pol. Porządek panuje w Warszawie) – karykatura wykonana w technice barwnej litografii na papierze, znajdująca się w zbiorach Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu. Autorem karykatury stworzonej w 1831 jest francuski grafik i ilustrator Jean Ignace Isidore Gérard bardziej znany pod pseudonimem Grandville[1].

Opis | edytuj kod

Tytuł karykatury – Porządek panuje w Warszawie – nawiązuje do słów ministra spraw zagranicznych Francji Horace′a Sébastianiego wypowiedzianych 16 września 1831 przed francuską Izbą Deputowanych (tekst). Sébastiani użył tego sformułowania nawiązując do informacji o zdobyciu Warszawy przez wojska rosyjskie tłumiące powstanie listopadowe.

Karykatura przedstawia zarośniętego rosyjskiego Kozaka z długą fajką w lewej i lancą w prawej dłoni w płonącej i zrujnowanej Warszawie, który stoi we krwi. Jego „dziki” i „zbójecki” wygląd dobrze oddaje grozę przedstawionej sceny – obok niego leży odcięta głowa w bolesnym grymasie, a za nim leżą stosy ciał pomordowanych. W tle po lewej widać wbite w ziemię lance, na których nadziano odcięte głowy, po prawej zaś widoczne są szubienice przygotowane do wieszania Polaków. Rosyjski „porządek” w Warszawie ukazany poprzez śmierć i pożogę stał się faktem...

Przypisy | edytuj kod

  1. Biblioteka Narodowa Francji: Pologne -- 1830–1832 (Révolution) – images (fr.)
Na podstawie artykułu: "L'ordre règne à Varsovie (karykatura)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy