Lída Hynková


Lída Hynková w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lída Hynková (ur. 14. 7. 1908 r. w Jaroměřicach, zm. 9. 10. 1988 r. w Pradze) – czeska taterniczka, malarka i doktor prawa.

Lída Hynková przybyła po raz pierwszy w Tatry w 1935 roku, tatrzańska tematyka pojawiła się w jej twórczości malarskiej w 1945 roku. W 1960 roku zaczęła organizować w podtatrzańskich miejscowościach swoje indywidualne wystawy, miały one miejsce m.in. w Tatrzańskiej Łomnicy i Popradzie. Oprócz Tatr malowała także w innych pasmach górskich świata. Inspiracją dla jej twórczości były również sceny z walk partyzanckich, które toczyły się na Słowacji podczas II wojny światowej. Reprodukcje jej tatrzańskich dzieł publikowane były w różnych turystycznych czasopismach, m.in. w czasopiśmie „Vysoké Tatry”.

Oprócz malarstwa Hynková zajmowała się również działalnością pisarką. Jej wspomnienia związane z wycieczkami tatrzańskimi publikowane były w wielu różnych czasopismach turystycznych.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lída Hynková" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy