Lód brzegowy


Lód brzegowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wartki przepływ wody w strumieniu ogranicza utworzenie jednolitej pokrywy lodowej.

Lód brzegowy, lód przybrzeżny - sezonowa cienka pokrywa lodowa narastająca na powierzchni przy brzegu cieków lub zbiorników wodnych granicząca z jeszcze niezamarzniętą częścią akwenu wodnego[1]. Narastanie lodu od brzegu wynika z wolniejszego ochładzania się toni wodnej w porównaniu do strefy brzegowej. W początkowym etapie lód brzegowy rozwija się w postaci cienkiego szkliwa wodnego (ang. ice rind)[2], aż do utworzenia w sprzyjających warunkach grubej, jednolitej pokrywy lodowej.

Potocznie lodem brzegowym określa się lód osadzony na brzegu (ang. stranded ice) będący sporymi fragmentami kry lodowej lub lodowcowej (ang. glacier ice) wyrzuconej na brzeg dużych akwenów wodnych przez fale, prądy, pływy. Podobnym zjawiskiem jest zwał lodu na mieliźnie (ang. grounded hummock) polegający na uwięzieniu kry lodowej na płyciźnie lub przy brzegu[3][4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Fascynujący świat lodu | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, imgw.pl [dostęp 2021-04-11] .
  2. Piotr JanP.J. Zagórski Piotr JanP.J., Morfogenetyczne i morfodynamiczne uwarunkowania rozwoju wybrzeża NW części Ziemi Wedela Jarisberga (Spitsbergen) w późnym vistulianie i w holocenie., Lublin 2014 .
  3. Lieu-Commander H.L.C.H. Bencker Lieu-Commander H.L.C.H., Ice terminology, 1930  (ang.).
  4. Glossary of Snow, Ice, and Permafrost Terms Encyclopedia Arctica Volume 1: Geology and Allied Subjects, collections.dartmouth.edu [dostęp 2021-04-10] .
Na podstawie artykułu: "Lód brzegowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy