LGBT


LGBT w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Osoby zgromadzone na paradzie LGBT w Madrycie wraz z tęczowymi flagamisymbolem społeczności LGBT Bar Stonewall Inn na Manhattanie; miejsce zamieszek Stonewall w 1969 roku, ikona kultury LGBT. Zdjęcie wykonane w weekend świętowania nowojorskiej parady równości, dzień po tym, jak prezydent Barack Obama ogłosił Stonewall narodowym pomnikiem Stanów Zjednoczonych, i niecałe dwa tygodnie po strzelaninie w klubie nocnym Pulse w Orlando.

LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Skrótowiec LGBT ma na celu podkreślenie różnorodności cechującej będące w mniejszości grupy społeczne, tworzone w oparciu o tożsamość seksualną lub płciową. Określa się nim ogół osób, które są odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz odmiennej od cisgenderowej tożsamości płciowej. Skrótowiec ma zatem inkluzywny charakter i może być stosowany w odniesieniu do każdego, kto jest nieheteroseksualny lub niecisgenderowy, w tym do osób niebinarnych, nie zaś wyłącznie do osób homoseksualnych, biseksualnych czy transpłciowych.

Aby zaakcentować szeroki zasięg znaczeniowy terminu, popularny wariant LGBTQ zawiera literę oznaczającą tych, którzy identyfikują się jako queer lub nie są pewni swojej tożsamości seksualnej (questioning). Ci, którzy chcą dodatkowo uwzględnić osoby interpłciowe, używają rozszerzonego akronimu LGBTI. Oba akronimy są niekiedy łączone, tworząc jeden wspólny akronim LGBTIQ lub LGBT+, aby objąć spektrum seksualności i tożsamości płciowych.

Termin powstał w latach 60. XX w. w USA. Do powszechnego obiegu wszedł w latach 90.[1]

Spis treści

Warianty terminów

Akronim ten jest spotykany również w wersjach LGTB i GLBT[potrzebny przypis], które nie zmieniają jego znaczenia. Czasami stosuje się też skrót LGB oznaczający wyłącznie społeczność osób homo- i biseksualnych.

Dodatkowe litery

Akronim można spotkać także w wariancie z dodatkową literą Q (najczęściej LGBTQ i GLBTQ), pochodzącą od terminu queer (oznaczającego ogół osób nieheteroseksualnych i/lub nie-cispłciowych) albo questioning (odnoszącego się do osób niepewnych swojej orientacji seksualnej lub poszukujących)[2] oraz z literą I (LGBTI) od słowa interseksualizm. Spotyka się także rozwinięcia tego akronimu w postaciach LGBTQF i LGBTQA, gdzie F (z ang. friends) oznacza przyjaciół takich osób, a A (z ang. allies) sprzymierzeńców w walce z homofobią[3] i dyskryminacją lub osoby aseksualne[4]. Istnieje trend obejmowania terminem kolejnych grup[5], co bardzo często zawiera się w skrócie LGBTQ+. W niektórych kręgach używa się także nazwy MOGII (Marginalized Orientations, Gender Identities and Intersex)[6].

Społeczność LGBT

 Osobne artykuły: Społeczność LGBTOrganizacje LGBT.

Osoby LGBT tworzą społeczność, która ma na celu ich integrację oraz wymianę doświadczeń poprzez wspólne aktywności; zrzeszają się także w organizacjach mających na celu m.in. przeciwdziałanie homofobii.

Krytyka terminu

Skrót LGBT nie zostały zaakceptowany przez wszystkich, których dotyczy. Niektóre osoby mogą nie identyfikować się jako np. lesbijka/gej, mimo że mieszczą się w definicji osoby o orientacji homoseksualnej - odczuwają pociąg seksualny do osób tej samej płci czy nawet uprawiają seks z osobami tej samej płci[7] Ponadto niektórzy twierdzą, że kwestie osób transpłciowych nie są takie same jak u lesbijek, gejów i osób biseksualnych (LGB). Argument ten koncentruje się na idei, że transseksualizm i transsgenderyzm mają związek tylko z tożsamością płciową i problemem nieakceptacji swojej płci biologicznej, a nie orientacją seksualną[8].

Zobacz też

Przypisy

  1. Jonathan Alexander, Karen Yescavage, Bisexuality and transgenderism: interSEXions of the others, 2004. ​ISBN 1-56023-287-0​.
  2. Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”: Płeć i mniejszości seksualne – słownik.
  3. Długołęcka A., Engel- Bernatowicz A., Kiedy kobieta kocha kobietę..., Warszawa 2008, Anka Zet Studio. ​ISBN 978-83-926570-0-2​.
  4. Religious Institute. Definitions. W: Time to Seek.
  5. Keith W. Swain: Gay pride needs new direction (ang.). denverpost.com. [dostęp 13 września 2009].
  6. MOGAI (ang.).
  7. Dana G.D.G. Finnegan Dana G.D.G., Emily B.E.B. McNally Emily B.E.B., Counseling Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Substance Abusers: Dual Identities, Psychology Press, 2002, s. 8–10, ISBN 978-1-56023-925-3 [dostęp 2018-06-18], Cytat: „Does she have to label herself a lesbian to be one? Does she have to take on the Identity of a lesbian in order to be one? Does she have to be labeled a lesbian by others in order to be a lesbian Or is her identity dependent on what she ealls herselt? What if she has sex with Other women, but does not consider herself a lesbian? Is she one?”  (ang.).
  8. Melissa M.M.M. Wilcox Melissa M.M.M., Coming Out in Christianity: Religion, Identity, and Community, Indiana University Press, 2003, ISBN 0-253-21619-2 [dostęp 2018-06-18]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (wspólnota):
Na podstawie artykułu: "LGBT" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy