La Ferté (opactwo)


Na mapach: 46°40′12″N 4°49′09″E/46,670000 4,819167

Opactwo La Ferté w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z La Ferté (opactwo)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

La Ferté – pierwszy z czterech klasztorów założonych przez cystersów jako tzw. wielkich filii (opactw siostrzanych) opactwa Cîteaux. Klasztor utworzony został w 1112. Położony w Lesie Bragny na brzegu rzeki Grosne (departament Saône-et-Loire).

Z opactwa La Ferté wywodzi się 11 filii klasztorów cysterskich, w tym 5 bezpośrednich oraz 6 pośrednich. Pośród nich jest pierwszy klasztor cysterski położony poza Francją. Z La Ferté wywodził się pierwszy z biskupów cysterskich, św. Piotr z Tarentaise. Opat Bartłomiej (1124-1160) potroił dochody opactwa – doprowadziło to jednak do zazdrości i sporów.

Biblioteka opactwa uległa rozproszeniu, lecz zachowały się z niej ważne manuskrypty datowane na 1134, przechowywane w bibliothèque municipale w Chalon-sur-Saône (ms. 7-9) . XII-wieczny kościół z ośmioma kaplicami nie zachował się, znany jednak jest jego plan. Zachowały się natomiast zabudowania pochodzące z XVII i XVIII wieku (pałac opacki).

Od czasów rewolucji francuskiej opactwo zniesione, na jego miejscu istnieje posiadłość prywatna (Château de la Ferté).

Bibliografia | edytuj kod

  • Jean-Baptiste Auberger, La Ferté, w: André Vauchez (red.), Encyclopedia of the Middle Ages, James Clarke & Co, Cambridge 2000


Fasada domu opata, współcześnie Château de la Ferté Kontrola autorytatywna (opactwo):
Na podstawie artykułu: "La Ferté (opactwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy