La Française des Jeux


Groupama-FDJ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z La Française des Jeux) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Groupama–FDJ (Kod UCI: GFC) – profesjonalna francuska grupa kolarska, utworzona w 1997. Ekipa sponsorowana jest przez francuską loterię Française des Jeux. Dyrektorem drużyny jest były francuski kolarz Marc Madiot. W sezonie 2003-2004 przyjęła nazwę FDJeux.com, jednak szybko wróciła do swojej poprzedniej nazwy. W latach 2000-2001 w barwach drużyny ścigał się Polak, Grzegorz Gwiazdowski.

W sezonie 2019 grupa należy do dywizji UCI WorldTeams.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół został założony w 1997 przez dwóch braci Madiot, Marca i Yvona, byłych zawodowych kolarzy. W latach 2003-2004 grupa przyjęła nazwę www.fdjeux.com, a w następnym sezonie powróciła do swojej pierwotnej nazwy.

Jednym z najlepszych sezonów w historii FDJ był sezon 1997 – zespół wygrał puchar świata w klasyfikacji drużynowej, a dwaj kolarze znaleźli się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Dodatkowo cenne zwycięstwa odnieśli dwaj kolarze: Frédéric Guesdon w Paryż-Roubaix i Davide Rebellin w San Sebastian Classic i Grand Cena Zurychu. Zespół zdobywał puchar Francji w latach 1997, 1999, 2005. Zespół jednak zawsze opierał się na zagranicznych kolarzach, takich jak Davide Rebellin, Baden Cooke, Bernhard Eisel, Bradley McGee i Philippe Gilbert.

Skład | edytuj kod

2020 | edytuj kod

UCI Ranking | edytuj kod

W latach 1997-2004 zespół występował w UCI Professional Continental Teams, a kolarze drużyny byli w tym rankingu czołówką.

W 2005 zespół przystąpił do serii UCI ProTour, poniżej przedstawiono miejsca najlepszych kolarzy w rankingu tejże serii.


Nazwa grupy w poszczególnych latach | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "La Française des Jeux" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy