La Rioja (wspólnota autonomiczna)


Na mapach: 42°15′N 2°30′W/42,250000 -2,500000

La Rioja (wspólnota autonomiczna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

La Rioja (IPA: /la'rjoxa/; do 1980 Provincia de Logroño) – wspólnota autonomiczna i prowincja Hiszpanii bez dostępu do wybrzeża. Przepływają przez nią rzeki Ebro i rzeka Oja (río Oja), skąd La Rioja bierze swoją nazwę. Graniczy z krajem Basków i Nawarrą na północy, z Aragonią na wschodzie, i z Kastylią i Leonem na południu.

Historia | edytuj kod

La Rioja była zamieszkała przez trzy plemiona celtyckie. W II wieku p.n.e. została zdobyta przez Rzymian. W V w. zajęta przez Wizygotów. Na początku VII wieku region został najechany przez Maurów.

Od 923 r. tereny te najeżdżały wojska Królestwa Nawarry i Królestwa Kastylii. La Rioja stała się przedmiotem sporu pomiędzy królestwami Nawarry i Kastylii do XII wieku. Królowie Alfons VIII Szlachetny z Kastylii i Sancho VI Mądry z Nawarry po podpisaniu rozejmu w sierpniu 1176 roku przyznali królowi Anglii arbitraż nad regionem.

30 listopada 1833 roku została utworzona nowa prowincja Logroño, która objęła prowincje Soria i Burgos, tworząc tym samym 9 okręgów: Alfaro, Arnedo, Calahorra, Cervera de río Alhama, Haro, Logroño, Nájera, Santo Domingo de la Calzada i Torrecilla en Cameros.

Prezydenci wspólnoty autonomicznej | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Wspólnoty autonomiczne, prowincje oraz miasta autonomiczne Hiszpanii

Okręgi La Rioja

Gminy prowincji La Rioja

Kontrola autorytatywna (wspólnota autonomiczna Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "La Rioja (wspólnota autonomiczna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy