Lachowicze


Na mapach: 53°02′N 26°16′E/53,033333 26,266667

Lachowicze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lachowicze (biał. Ляхавічы, Lachawiczy ros. Ляховичи) – miasto nad rzeką Wiedźmą (ros. Ведзьма), stolica rejonu w obwodzie brzeskim Białorusi. 11,0 tys. mieszkańców (2010).

Miasto magnackie położone było w końcu XVIII wieku w powiecie nowogródzkim województwa nowogródzkiego[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Nazwa pochodzi od Lachów – staroruskiej nazwy Polaków. 10 kwietnia 1572 król polski i wielki książę litewski Zygmunt II August nadał Lachowicze Janowi Hieronimowiczowi Chodkiewiczowi.

W 1595 podczas powstania Nalewajki miasto bezskutecznie oblegali kozacy.

W Lachowiczach 10 kwietnia 1635 zmarł marszałek wielki litewski Jan Stanisław Sapieha.

W czasie wojny z Rosją w 1655 przeniesiono tu obraz Matki Boskiej z Białynicz.

 Osobny artykuł: Oblężenie Lachowicz.

W 1660 twierdza dowodzona przez generała artylerii litewskiej Mikołaja Judyckiego wytrzymała cztery ataki Rosjan podczas trzymiesięcznego oblężenia, co współcześni przypisywali interwencji Maryi i z tego powodu została nazwana "litewską Jasną Górą". Forteca ta jako jedyna na Litwie pozostała niezdobyta aż do końca wojny. W czasie III wojny północnej w 1706 twierdzę zdobyli Szwedzi, a w 1709 odbił ją hetman polny litewski Grzegorz Antoni Ogiński.

Zabytki | edytuj kod

  • kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża św., fundacji Chodkiewicza, drewniany wybudowano w 1602. Po pożarze w XVIII w. odbudowany i przebudowany przez hetmana Michała Massalskiego. Po 1864 zasadniczo przebudowany i zamieniony na cerkiew prawosławną, której nigdy katolikom nie zwrócono; zamknięto po 1945 i zburzono w latach 60. XX w.
  • kościół neogotycki - w 1910 (1907?) katolicy zbudowali w mieście kolejny, neogotycki kościół, po II wojnie światowej przez komunistyczne władze przebudowany (m.in. pozbawiony wież) na przychodnię, która mieści się w nim do dzisiaj. W latach 90. XX w. obok miejsca, na którym stał niegdyś stary kościół, katolicy zbudowali nową świątynię. Przed zamianą kościoła na cerkiew była w nim tablica ku czci pochowanego w 1780 w kaplicy rodziny Reytanów litewskiego szlachcica Tadeusza Reytana z pobliskiej Hruszówki.
  • zamek w Lachowiczach - hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz ufortyfikował miasto i uczynił z niego największą w Rzeczypospolitej twierdzę o długości murów 1 km.
 Osobny artykuł: Zamek w Lachowiczach.

Osobistości | edytuj kod

Lachowiccy muzycy, 1913 rok

Przypisy | edytuj kod

  1. Численность населения по Республике Беларусь, областям и г. Минску (тысяч человек) на 1 января 2010 года (ros.)
  2. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т.2, Mińsk 2013, s. 99.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (city of raion surbodinance):
Na podstawie artykułu: "Lachowicze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy