Lajos Czeizler


Lajos Czeizler w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lajos Czeizler (ur. 5 października 1893, zm. 6 maja 1969) – węgierski trener piłkarski.

Spis treści

Łódzki Klub Sportowy | edytuj kod

Jeden z najbardziej zasłużonych trenerów w historii Łódzkiego Klubu Sportowego. Szkoleniowcem łodzian był dwukrotnie w latach 19231926 oraz 19351936. Dzięki niemu, powstały pierwsze z prawdziwego zdarzenia grupy młodzieżowe, które przez wiele lat dostarczały jej znakomitych wychowanków, reprezentantów kraju, w tym m.in.: Antoniego Gałeckiego, Romualda Feję, Romana Jańczyka.

Portugalia, Szwecja i Włochy | edytuj kod

Po opuszczeniu Polski, trenował Udinese Calcio, S.S. Lazio. W latach 40. wyjechał do Szwecji, gdzie objął posadę szkoleniowca IFK Norrköping, z którym zdobył aż 5 tytułów mistrzowskich i 2 krajowe puchary.

Następnie powrócił na Półwysep Apeniński, zostając trenerem A.C. Milan, z którym w 1951 roku wywalczył tytuł mistrzowski. Jego sukcesy zostały docenione i w 1954 roku na mistrzostwach świata w Szwajcarii prowadził reprezentacje Włoch. Następnie trenował Fiorentinę, z którą sięgnął po krajowy puchar.

Na zakończenie swojej kariery trenerskiej wyjechał do Portugalii, obejmując posadę trenera w słynnej Benfice Lizbona, z którą dwukrotnie zdobył mistrzostwo i puchar kraju.

Ciekawostki | edytuj kod

Węgier był jednym z inicjatorów powstania sekcji tenisa stołowego w Łódzkim Klubie Sportowym.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzej Gowarzewski: MISTRZOSTWA POLSKI. LUDZIE (1918-1939). 100 lat prawdziwej historii (1), Wydawnictwo GiA, Katowice 2017
Na podstawie artykułu: "Lajos Czeizler" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy