Laktacja


Laktacja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karmienie piersią u człowieka

Laktacja – proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne samic ssaków. Laktacja pojawia się po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia młodych.Wyjątek stanowi bydło mleczne, u którego laktacja jest stymulowana przez dłuższy czas, dla otrzymywania mleka do celów konsumpcyjnych.

Spis treści

Laktacja u człowieka | edytuj kod

Laktacja u człowieka może trwać nawet do kilku lat. Karmienie piersią po latach niełaski stało się znów popularne wśród młodych matek i jest propagowane jako najzdrowszy sposób żywienia noworodków i niemowląt.

Aktualnie uważa się, że pokarm naturalny jest najodpowiedniejszy dla noworodka i niemowlęcia. Jego skład zapewnia optymalny rozwój fizyczny i umysłowy. Podkreślane jest niezwykłe znaczenie naturalnego karmienia dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Pokarm kobiecy wytwarzany przez zdrową matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie pokarmowe noworodka i niemowlęcia.

Laktacja zwiększa syntezę białka w organizmie kobiety o 9-15 g dziennie[1].

Właściwości obronne pokarmu kobiecego | edytuj kod

U noworodków i niemowląt do momentu wytworzenia się w pełni sprawnej bariery jelitowej istnieje korzystna dla noworodka możliwość przenikania do krwiobiegu noworodka przeciwciał zawartych w pokarmie matki.

U niemowląt karmionych sztucznie przenikać będą obcogatunkowe białka, które mogą uczulać i doprowadzać do uczulenia na białko mleka krowiego.

Mleko kobiece zawiera również bakteriobójczy lizozym i przeciwciała klasy sIgA, które są odporne na działanie enzymów trawiennych i chronią przewód pokarmowy noworodka przed zakażeniami.

Przeciwwskazania do karmienia piersią | edytuj kod

Ze strony matki
Ze strony dziecka

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Janusz Stanisław Keller: 2.4.7. Anabolizm białek. W: Jan Gawęcki, Lech Hryniewiecki: Żywienie człowieka. T. 1: Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 112. ISBN 83-01-13947-1.
  2. a b Urszula Bernatowicz-Łojko: Załącznik. Uzasadnione medyczne wskazania do stosowania substytutów mleka kobiecego (pol.). s. 3. [dostęp 2014-05-24].
  3. a b Urszula Bernatowicz-Łojko: Załącznik. Uzasadnione medyczne wskazania do stosowania substytutów mleka kobiecego (pol.). s. 2. [dostęp 2014-05-24].
  4. Porady praktyczne na temat karmienia piersią i opieki nad niemowlęciem

Bibliografia | edytuj kod

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (proces biologiczny):
Na podstawie artykułu: "Laktacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy