Lalita


Lalita Tripurasundari w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Lalita) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bogini Śri Lalita Tripurasundari

Lalita Tripurasundari (Piękna Bogini Trzech Miast) – główna bogini tantrycznej tradycji hinduistycznej śriwidja, tantryczna forma bogini Lakszmi (Śri)[1].

Spis treści

Lalita | edytuj kod

Lalitadewi znana jest jako pogromczyni demona Bhandasury. Zamieszkuje niebiański region Śripura zbudowany przez anielskiego architekta Wiśwakarmana, jako najwyższa siedziba Śiwy Kameśwary.

Ikonografia | edytuj kod

Kolorystyka ikonograficzna tej bogini preferuje delikatną, piękną czerwień oraz róż. Jako atrybuty trzyma łuk trzcinowy i pięć strzał oraz pętlę i kuidło (małą spicę). Bogini siedzi na diamentowym tronie, a jej znak w postaci Śrićakry odnosi się do lotosu korony ponad głową i tam jest wizualizowany w kontemplacjach joginów.

Kult | edytuj kod

Ezoteryczna tradycja bogini Lality Tripurasundari zwana jest śriwidja i opiera się na wtajemniczeniu w pańćadaśakszarimantrę – piętnastosylabową mantrę oraz na wielbieniu bogini z użyciem jej tysiąca imion, których zbiór to Lalitasahasranama. Skrócony zbiór imion chwały bogini zawiera trzysta imion i zwany jest Triśati.

Lalitopakhjana w świętych pismach Brahmandapurana dokładnie opisuje sposoby praktyki i idealizacji bogini oraz rozwija aspekty doktrynalne tradycji Śri Tripurasundari.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tradycja śriwidja. W: Gavin Flood: Hinduizm. Wprowadzenie. Małgorzata Ruchel (tłum.). Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008, s. 196, seria: Ex Oriente. ISBN 978-83-233-2517-8.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lalita" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy