Landscape Arch


Na mapach: 38°47′26″N 109°36′26″W/38,790556 -109,607222

Landscape Arch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Landscape Arch

Landscape Arch – jeden z największych wolno stojących, naturalnych łuków skalnych na świecie. Znajduje się w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych, w północnej części Parku Narodowego Arches znanej jako Devil’s Garden.

Dokładna rozpiętość zbudowanego z piaskowca łuku budzi pewne kontrowersje i zależy od metody pomiarów. Niektóre źródła, w tym również National Park Service podają jego długość nawet jako 93 m na podstawie pomiarów dokonanych w latach 80. XX wieku, jednak nie była to rozpiętość mierzona w poziomie. Na tej podstawie czasami bywa określany jako najdłuższy naturalny łuk skalny na świecie, o które to miano rywalizuje z łukiem Kolob Arch położonym również w Utah na obszarze Parku Narodowego Zion, którego długość według niektórych niektórych źródeł wynosi 95 metrów. Jednak najnowsze pomiary wykonane w 2004 roku przez The Natural Arch and Bridge Society wyznaczyły rozpiętość łuku na 88 m, o metr więcej niż Kolob Arch[1]. W związku z tym Landscape Arch jest obecnie uważany przez The Natural Arch and Bridge Society za najdłuższy naturalny łuk skalny na świecie[2].

Landscape Arch znajduje się w stosunkowo łatwo dostępnej części parku. Z parkingu do punktu widokowego, z którego dobrze widać łuk prowadzi dobrze utrzymany i często zatłoczony szlak pieszy o długości około 3,2 km tam i z powrotem. Przejście nim do łuku i z powrotem zajmuje przeciętnie około 30–60 minut[3]. W przeszłości istniał również szlak, który prowadził bezpośrednio pod łukiem, jednak 1 września 1991 roku z łuku odpadł blok skalny o wielkości 22 m. Podobne wydarzenia miały miejsce 5 oraz 21 czerwca 1995 roku. Na skutek tych wydarzeń National Park Service postanowił zamknąć szlak przechodzący pod łukiem ze względu na bezpieczeństwo turystów. Obecnie Landscape Arch w najwęższym miejscu ma zaledwie około 2 m grubości i istnieje ryzyko, że może ulec zawaleniu w każdej chwili[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Dimensions of Landscape Arch The Natural Arch and Bridge Society (ang.)
  2. A Tour of the Big 10 The Natural Arch and Bridge Society (ang.)
  3. Easy Trails National Park Service (ang.)
  4. Landscape Arch The Natural Arch and Bridge Society (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Landscape Arch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy