Landshut


Na mapach: 48°31′N 12°09′E/48,516667 12,150000

Landshut w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).

Stacja kolejowa w mieście to Landshut Hauptbahnhof.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zamek Trausnitz w Landshut Obchody Wesela w Landshut Bazylika z wieżą zegarową – najwyższą ceglaną wieżą świata

Miasto Landshut wraz z zamkiem Trausnitz zostały założone przez księcia bawarskiego Ludwika I. Od 1231 roku było siedzibą rodu Wittelsbachów, od 1255 także książąt bawarskich.

W 1475 roku książę Jerzy Bogaty poślubił Jadwigę Jagiellonkę, córkę Kazimierza Jagiellończyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się od 1903 roku tzw. Wesele w Landshut (niem. Landshuter Hochzeit), początkowo organizowane co roku, po II wojnie światowej co cztery lata.

Od końca XIV wieku Landshut był jednym z najważniejszych miast Bawarii, a zarówno szlachta, jak i mieszczaństwo profitowało ze złotego wieku. Czas bogatych książąt minął w 1503 roku po wygaśnięciu męskiej linii Wittelsbachów. Próba obejścia wcześniej określonego systemu dziedziczenia doprowadziła do wojny domowej (zwanej landshutską wojną sukcesyjną) i do przyłączenia części landshutskiej do monachijskiej Bawarii. Miasto bezpowrotnie straciło na znaczeniu na rzecz obecnej stolicy kraju związkowego. Dzisiaj jest Landshut stolicą Dolnej Bawarii. Według historyka Marcina Kromera bawarscy wychodźcy z Landshut założyli w średniowieczu miasto Łańcut[1][2].

W 2004 roku miasto świętowało 800-lecie powstania.

Miasto Landshut posiada szkołę wyższą (Fachhochschule Landshut)[3] Na terenie powiatu i miasta Landshut zamieszkuje wiele osób, które wyemigrowały z terenów dzisiejszej Polski (przede wszystkim Śląska). W katolickiej parafii St. Peter und Paul została utworzona Polska Misja Katolicka, której działalność to nie tylko msze święte, ale także organizacja lekcji religii pozaszkolnej, lekcje języka polskiego dla dzieci, religia dla dorosłych, a także wiele uroczystości, które pomagają tamtejszej Polonii w nawiązywaniu i pielęgnacji wspólnych kontaktów. Jest ona filią misji w Monachium, którą prowadzą ojcowie redemptoryści.

Landshut stoi w cieniu najwyższej (130,6 m) ceglanej wieży świata. Jest to wieża bazyliki kapitulnej pod wezwaniem św. Marcina i św. Kastulusa (St. Martin und Kastulus).

Demografia | edytuj kod

Dane o ludności z dnia 31 grudnia 2008[4]:

Sport | edytuj kod

Polityka | edytuj kod

Rada miasta | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Przypisy | edytuj kod

  1. Prof. Stanisław Rospond. Słownik etymologiczny miast i gmin. Ossolineum. 1984. ​ISBN 83-04-01090-9​.
  2. Marcin Kromer. Historia Polski l.12.
  3. Startseite: Hochschule Landshut.
  4. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung – Bevölkerung: Gemeinden, Altersgruppen.
  5. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung – Wahl der Kreistage 2002.
  6. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung – Wahl der Kreistage 2008.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto niezależne):
Na podstawie artykułu: "Landshut" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy