Laputa – podniebny zamek


Laputa – podniebny zamek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Laputa – podniebny zamek (jap. 天空の城ラピュタ Tenkū no shiro Rapyuta) – pierwszy[1] film Studia Ghibli z 1986, do dziś uznawany za jedno z największych dzieł w dorobku Hayao Miyazakiego.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 95%[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film opowiada o poszukiwaniach legendarnej, unoszącej się w przestworzach wyspy zwanej Laputą, która skrywa w swoim wnętrzu wiedzę technologiczną, będącą w stanie zapewnić jej posiadaczowi władzę nad światem. Spadkobierczynią klucza do tej potęgi jest dziewczynka, która wraz ze swym przyjacielem musi stawić czoło nie tylko piratom łasym na skarby, ale też wojsku i uzurpatorowi chcącemu przejąć kontrolę nad militarną potęgą zamku.

Tytuł | edytuj kod

Nazwa Laputa została zaczerpnięta z powieści Jonathana Swifta Podróże Guliwera. W trzeciej części owego utworu Guliwer trafia na latającą wyspę nazywającą się właśnie Laputa. Zamieszkała ona jest przez lud składający się z muzyków oraz matematyków, którzy pomimo całkowitego poświęcenia się nauce nie potrafią zastosować swojej wiedzy w celach praktycznych. Jest też tam przedstawione urządzenie (silnik), które posiada funkcje podobne do komputera. Jest to prawdopodobnie pierwszy opis takiej maszyny.

W 2003 w niektórych krajach hiszpańskojęzycznych oraz m.in. w Stanach Zjednoczonych tytuł skrócono na samo Castle in the Sky (ang.) i El castillo en el cielo (hiszp.). Spowodowane było to podobieństwem słowa „Laputa” do hiszpańskiego „la puta”, co tłumaczy się jako „kurwa”. W hiszpańskiej wersji filmu tytułowy zamek został nazwany „Lapuntu”.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dani Cavallaro: The Anime Art of Hayao Miyazaki. McFarland, 2006, s. 40. ISBN 978-0-7864-5129-6. (ang.)
  2. Castle in the Sky (1986) (ang.). [dostęp 12 maja 2016].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Laputa – podniebny zamek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy