Las Compiègne


Na mapach: 49°23′53″N 2°52′23″E/49,398056 2,873056

Las Compiègne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Las Compiègne (fr. Forêt de Compiègne) – las we francuskim departamencie Oise w regionie Pikardia, niedaleko miasta Compiègne o powierzchni 14 417 hektarów.

Miejsce zawieszenia broni | edytuj kod

Las Compiègne jest słynnym miejscem podpisywania aktów zawieszenia broni. Dokumenty podpisywano w wagonie salonowym na trasie kolejowej, przebiegającej przez środek lasu.

Zawieszenie broni pomiędzy Ententą a Niemcami, kończące działania zbrojne podczas I wojny światowej. Zawieszenie to jest często nazywane jako porozumienie pokojowe z Compiègne. Do zawieszenia broni doszło 11 listopada 1918. Miejsce to, znajdujące się głęboko w lesie (niedaleko wioski i stacji kolejowej Rethondes), wybrał marszałek Ferdinand Foch, ponieważ chciał aby rozmowy toczyły się w ukryciu, z dala od dziennikarzy. Dodatkowo nie chciał, żeby odbywały się antyniemieckie demonstracje mieszkańców.

Rozmowy oraz zawieszenie odbywały się w specjalnie przygotowanym przez Francuzów wagonie. Wagon ten należał wcześniej do cesarza Napoleona III Bonapartego i został udekorowany dawnymi, imperialnymi symbolami, aby potwierdzić odrodzenie się potęgi Francji, po przegranej w wojnie francusko-pruskiej (1870–1871).

Zawieszenie broni pomiędzy Francją a nazistowskimi Niemcami, które podpisano 22 czerwca 1940, w czasie II wojny światowej. Na żądanie Adolfa Hitlera odbyło się ono dokładnie w tym samym miejscu i w tym samym wagonie (wyciągniętym z muzeum), jak w 1918. Wagon został następnie przetransportowany do Niemiec, jako zdobycz wojenna. Pod koniec wojny został zniszczony przez Niemców, a szczątki spalone, aby nie dostał się ponownie w ręce aliantów. Rama wagonu prawdopodobnie przetrwała pożar i wagon został odbudowany pod koniec lat czterdziestych jako wagon roboczy. Został ponownie przebudowany w 1970 i używany jako wagon zakładowy w Weichenwerk Gotha. Był nazywany „kanapą” ze względu na jego miękkie zawieszenie. Jedynym wskazaniem pochodzenia były odlane litery na maźnicach wagonu. Po wypadku został złomowany w 1986.

W 1950 wierna replika wagonu została umieszczona w tym samym miejscu.

W lesie znajdują się pomniki oraz memoriały:

  • Memoriał alzacki – wysadzony przez nazistów w czerwcu 1940 i odbudowany po wojnie. Na memoriale znajduje się miecz (symbolizujący aliantów) oraz upadający orzeł (przedstawiający cesarskie Niemcy).
  • Pomnik marszałka Ferdinanda Focha.

Galeria | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Las Compiègne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy