Latina


Na mapach: 41°28′N 12°54′E/41,466667 12,900000

Latina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Latina (dawniej Littoria) – miasto we Włoszech, w regionie Lacjum, siedziba władz administracyjnych prowincji Latina. Liczy 108 711 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem regionu. Zostało założone w 1932 roku, gdy otaczające dzisiejszą Latinę bagna zostały osuszone.

Latina graniczy z gminami: Aprilia, Cisterna di Latina, Nettuno, Pontinia, Sabaudia, Sermoneta i Sezze.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Latina została założona 30 czerwca 1932 roku pod nazwą Littoria. Prawa miasta nadano 18 grudnia tego samego roku. Littorię zasiedlono osadnikami pochodzącymi głównie z Friuli i Wenecji Euganejskiej, którzy utworzyli swego rodzaju wenecko-pontyjską społeczność, która do dziś przetrwała tylko w kilku peryferyjnych dzielnicach. Większość budowli w stylu neoklasycznym, to dzieła znanych architektów i artystów, jak Marcello Piacentini, Angiolo Mazzoni czy Duilio Cambellotti.

W 1934 roku miasto stało się stolicą prowincji, a po II wojnie światowej, w 1946, przemianowano je na Latina. Miasto stało się popularnym, modnym miejscem zamieszkania. Wraz z napływem nowych osadników, głównie z Lacjum, wenecki dialekt zaczął zanikać, aż w końcu został niemal całkowicie wyparty przez dialekt rzymski.

Gospodarka | edytuj kod

W mieście jest rozwinięty przemysł farmaceutyczny i chemiczny. W mieście produkuje się również sery. Latina jest również ośrodkiem rolniczym i ma dobrze rozwinięty sektor usług. Działająca dawniej w mieście elektrownia jądrowa jest obecnie zamknięta.

Urodzeni w Latinie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Włoszech):
Na podstawie artykułu: "Latina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy